Novinky - 13.04.2020 07:00

Pavol Neruda: Na turnaj projekt Underground som nezaznamenal jediný negatívny ohlas

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: Svet MMA

Kvôli kríze spojenej s koronavírusom sme svedkami zrušenia takmer každého MMA podujatia nielen na domácej scéne, ale aj vo svete. Oktagon MMA ale prináša unikátny projekt, ktorý na obrazovky prinesie bojové športy aj v týchto ťažkých časoch. Podrobnosti o projekte Underground priniesol promotér Pavol Neruda.

Kedy ste začali uvažovať o novom formáte turnajov organizácie Oktagon MMA?

Prakticky okamžite, ako táto situácia nastala. Mali sme v hlave, že poďme teda robiť nejaký iný typ turnaja. Samozrejme, neobjavili sme Ameriku, napadlo to aj našich fanúšikov, ľudia o tom hovorili. Bolo to presne to, čo sa automaticky ponúka, keď človek nemôže robiť veľké turnaje.

Čo sme ale cítili od začiatku bolo, že stále chceme robiť túto šou, priniesť ako Oktagon ľuďom niečo pozitívne. Chceli sme k tomu prispieť, aj keď je karanténa a ľudia sú obmedzení pohybom. To bola naša motivácia, priniesť projekt, na ktorom by sme mohli robiť aj v týchto časoch.

Hlavne nás to všetkých v tíme baví, vidno, ako sa na to každý tešil. Z toho je poznať, že to robíme radi a naša vášeň nás priviedla k realizácii tohto projektu.

Viete nám priblížiť nejaké mená, ktoré na turnaji uvidíme?

Momentálne finalizujeme štartovku. O projekt je obrovský záujem, mne aj Ondrovi píšu ľudia z celej československej scény, či už z prostredia MMA, ale aj zo stand upu, čo je fakt skvelé. Bohužiaľ, ale z každej krajiny a váhy to môžu byť iba štyri mená. Pri takom počte prihlásených to bude obrovské sito a mnoho bojovníkov sa tam nedostane.

Na promo materiáloch sa objavuje Gábor Borároš. Uvidíme ho na turnaji?

Už aj vzhľadom na tú upútavku, je to veľmi pravdepodobné.

Vy ste predstavili nové pravidlá aj váhové kategórie. Prečo takáto zmena?

Je to preto, lebo táto situácia je výnimočná. Chalani nemôžu trénovať tak, ako sú zvyknutí na svoje profesionálne zápasy. Majú menej času, horšie podmienky a robiť turnaj, kde musia drasticky chudnúť nemá zmysel, keďže človek sa má udržiavať v týchto časoch zdravý a nevysiľovať sa. Museli by sme realizovať váženia deň pred zápasom a podobne. To sú všetko veci, ktoré hovorili za to, aby sme to urobili trocha inak.

Čiže váženie bude v deň zápasu?

Áno, vážiť sa bude v deň zápasu a keďže je tento formát iný, nebolo by ani fér, aby sa to zapisovalo do databázy Sherdog. Upravili sme pravidlá, ktoré sú výnimočné stavané na výnimočnú situáciu. Ako sa hovorí, extrémna doba si vyžaduje extrémne riešenia.

Ako na tento formát reagovali bojovníci? Nevadí to napríklad čistokrvným zemiarom, keďže súboje budú takmer celé prebiehať v postoji?

Máme len pozitívne ohlasy. Ešte som sa nestretol s tým, že by sa niekto na tieto pravidlá sťažoval. Ľudia vás vedia kritizovať za všetko, ale tu sú všetci nadšení a stavajú sa k tomu kladne, čo je veľmi dobrá správa. Chápu to, že to pripravujeme práve pre nich. Aby zápasníci mohli bojovať, aby nestáli, aby ich sponzori boli naďalej motivovaní prispievať na ich prípravu.

Máte už presný dátum konania prvého podujatia?

Veríme, že čo najskôr po Veľkej noci, presný dátum prinesieme. Budeme radi, ak to bude čo najskôr.

Súboje sa budú odohrávať bez divákov, čiže sa dá predpokladať, že nebudú vo veľkých halách. Môžeme rátať s tým, že sa súboje budú konať v gymoch OFA Bratislava a Reinders MMA Praha?

Je to najpravdepodobnejší scenár.

Situácia okolo koronavírusu sa dynamicky vyvíja a veľa liečiv sa už úspešne testuje. Uvažujete, že by sa finálové súboje mohli odohrávať aj na veľkom podujatí pred divákmi?

Zatiaľ platí všetko, ako máme vymyslené. Celý turnaj sa odohrá pod pravidlami Underground, čiže aj finále máme naplánované takto. Samozrejme, nevieme, kedy sa otvoria hranice, čiže to, že to môže byť na veľkom turnaji je taktiež možnosť. Nie je to ale niečo, čo by sme plánovali. Momentálne sa plánuje finále rovnako ako predchádzajúce zápasy.

Ak Underground so svojím formátom bude mať úspech, uvažujete, že ho v budúcnosti uvidíme zas?

Ťažko povedať, je to výnimočný projekt kvôli koronavírusu a uvidíme, kam nás to zavedie. Je predčasné o tom hovoriť. Sme ale MMA organizácia, čiže sa zrejme budeme držať MMA.