Novinky - 11.06.2020 18:11

Trénuje s elitou slovenského MMA. Kto je Ykos Ibragimov?

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Ykos Ibragimov

Octagon Fighting Academy je spoločne s trnavským Spartakus Fight Gymom najpopulárnejší slovenský MMA gym. V Bratislave trénujú tie najznámejšie mená domácej scény a to pod dohľadom mnohých trénerov. Jedným z nich je aj boxerský tréner Ykos Ibragimov, ktorý pripravuje bojovníkov v postoji.

Ibragimov má rodičov z Azerbajdžanu, avšak jeho rodnou krajinou je Rusko. Jeho cesta do bratislavského gymu bola zaujímavá. Sám Ykos sa o nej rozrozprával: „Mal som pár známych zo Slovenska, s ktorými som sa stretol v Amerike, keď som tam bol v roku 2017. Počas ďalšieho roka ma zavolali, aby som navštívil Bratislavu na pár týždňov. V čase, kedy som bol v Bratislave, sa tu konal prestížny zápas organizácie Fight Nights Global, keď Tomáš Deák obhajoval titul proti Šaramazanovi Čupanovi. Páni, to bol teda zápas! Tomáš podal neskutočný výkon! Bolo to úžasné a tak som si povedal, že je tu dobrá úroveň MMA a musím si o tom zistiť viac. Po tomto rešerši som našiel všetky dobré MMA gymy v Bratislave a samozrejme, OFA bola najlepšia,” zaspomínal si. „Mojim cieľom je vždy robiť s tými najlepšími, nehľadiac na to, kde sa práve nachádzam. Išiel som späť do Ruska, no rozhodol som sa, že sa natrvalo presťahujem do Bratislavy a vyskúšam vo svojom živote niečo nové,” pokračoval. „Keď som sa znova vrátil, kontaktoval som Ilju Škondriča s cieľom, že by sme mohli začať spolupracovať. Ukázal som mu svoje výsledky a schopnosti a hneď po prvom stretnutí sme sa dohodli. Ilja Škondrič je na Slovensku najlepší vo svojom obore, takže vo mne zrejme niečo videl a prizval ma do tímu. Po prvom tréningu s chlapcami boli aj oni so mnou stotožnení, tak ma Ilja v gyme privítal.”

Čoskoro 25-ročný tréner je mierne v pozadí výkonov samotných bojovníkov, čo sa však v poslednej dobe snažia fighteri napraviť. Pri zápase v Šamoríne na turnaji Oktagon Prime 3 dokonca Ibragimovovu prácu vyzdvihol Gábor Boráros, ktorému pomáhal s prípravou: „Áno, bolo to od Gábora pekné. Najskôr som však začal trénovať s Michalom Zátorským. Hneď po prvom dni za mnou prišiel a spýtal sa, či by sme spolu nemohli pracovať. Tak sa začala naša spoločná cesta. Teraz už trénujem prakticky so všetkými. Okrem Zátorského aj so Štrbákom, Pukačom, Fodorom, Borárosom či Bartlom. Spolupracoval som taktiež s Iljom kvôli jeho poslednému zápasu, no ten bol bohužiaľ zrušený. Predtým som trénoval aj s Úškrtom či Budayom. Špecifická spolupráca je s Igorom Danišom, ktorého síce netrénujem, ale často spolu pracujeme na tréningoch. Mám ho rád, je to tvrdý fighter a to aj v tréningoch. V gyme si vymieňame svoje skúsenosti,” zhodnotil svoje pôsobenie v populárnom bratislavskom gyme. Na otázku, ktorý fighter je v OFE najlepší odpovedal jasne: „Nemám rád takéto porovnanie. Sme v prvom radi tím a keď mám byť úprimný, som hrdý na úroveň každého jedného v gyme. Máme veľmi talentovaných chlapcov, niekto je lepší v postoji, iný zase na zemi. Keď však chcete počuť nejaké meno, tak máme dvanásťnásobného majstra Slovenska v boxe Michala Zátorského a jeho ruky sú teda niečo,” povedal s úsmevom.

Sám Ibragimov sa ešte v marci mal postaviť do klietky, avšak jeho plány prekazila pandémia koronavírusu: „Áno, zápas sa mal konať koncom marca, ale bol zrušený kvôli vírusu. Momentálne neviem, kedy budem bojovať, pretože si musím vyriešiť všetky potrebné dokumenty a víza. Potom však budem čím skôr k dispozícii,” potvrdil 24-ročný tréner. Ako tvrdý pracant venuje všetok svoj čas tréningom a pomáha tak nielen sebe, ale aj ostatným. Jedným z jeho najnovších zverencov je aj youtuber Peter “Exploited” Altof, ktorý sa pripravuje na súboj v rámci vojny youtuberov, ktorú organizuje Oktagon: „Som šťastný, že môžem byť súčasťou takého veľkého projektu a organizácie ako je Oktagon. Ako tréner pôsobím už dlho a prirodzene som sa tak stretol aj so začiatočníkmi a amatérmi. Peter je však v dobrej forme. Zlepšuje sa rýchlo a vidím na ňom, že sa viac a viac dostáva do tohto “fighterského života”. Hlavné je, že ho to baví,” vysvetlil. Na záver tiež potvrdil, že nemá v gyme problém s nikým a často sa s ostatnými stretáva aj mimo pracovného prostredia: „Som v pohode s každým. Chlapci sú perfektní, priateľskí a rešpektujú svoje okolie. Chodíme tiež spolu von, zahrať si basketbal alebo len tak posedieť.”

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora