Novinky - 26.06.2020 18:44

Jeho vzor je Attila Végh. Chcem vyhrať každý jeden zápas, hovorí Roman Paulus

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Roman Paulus/Instagram

Slovenské finále projektu Oktagon Underground prinieslo aj päť zaujímavých superfightov. V jednom z nich sa predstavil aj nádejný MMA zápasník Roman Paulus, ktorý sa blysol nádherným highkickom a vyslúžil si tak bonus za výkon večera. Reprezentant Spartakus Fight Gymu (SFG) si zaspomínal na svoje začiatky a ponúkol tiež pohľad na súčasnosť a budúcnosť svojej kariéry.

Ako to už u zmiešaných bojových umení býva zvykom, bojovníci zväčša začínajú pri iných bojových športoch. Následne sa postupne prepracujú práve k MMA a to je tiež prípad mladého bojovníka: „Začínal som asi ako sedemročný s boxom, takže môj prvý kontakt s bojovými športami bol práve box. Impulz k MMA som dostal neskôr, keď som už poznal bojové športy. Pozeral som filmy a videá s podobnou tematikou a potom som sa rozhodol, že chcem byť zápasník,” zaspomínal si na začiatky. Talentovaný fighter je zástupcom Spartakus Fighty Gymu v Trnave, kde pôsobí pod tými najpovolanejšími. Nebolo to však tak od začiatku: „V SFG nepôsobím od úplného začiatku. Začal som tam trénovať asi rok od otvorenia gymu. Zo začiatku ma k sebe tréneri a ani chalani k sebe príliš nepúšťali, no potom vo mne videli potenciál a chuť trénovať, tak sa so mnou skamarátili a brali ma za svojho,” ozrejmil Paulus.

Medzi amatérmi zbiera stále len 19-ročný bojovník jedno víťazstvo za druhým a tak pomaly premýšľa nad prechodom medzi profesionálov. K celej situácii však majú čo povedať aj tréneri: „Mňa už mal čakať prvý profesionálny zápas v marci s jedným poľským bojovníkom. Kvôli pandémii to však nebolo možné. Zatiaľ teda čakám, no rozhodujú o tom aj tréneri. Ak povedia, že do profi ešte nejdeme, tak počkáme. Či bude moja premiéra pod Oktagonom zatiaľ neviem, ale verím, že áno,” odpovedal jasne. Paulus sa predstavil aj v unikátnom projekte Oktagon Underground, do ktorého naskočil ako náhradník, no favorizovanému Marcovi Novákovi poriadne zatopil. Na víťazstvo to síce nestačilo, ale skúsenosti sú na nezaplatenie: „Oktagon už o mne vedel aj v amatéroch, pretože už v amatérskej lige SLAM, ktorú organizuje Slovenský zväz MMA, bol jeden zo zakladateľov Paľo Neruda. Určite však na tom mal podiel aj Attila a SFG. Do Undergroundu som sa hlásil, no vybrali ma ako náhradníka. Potom však vypadol Krisztián Simon a voľba padla na mňa. Prvý zápas mi síce nevyšiel, ale v druhom som si napravil chuť. Pravidlá mi vyhovovali, boli zaujímavé a myslím, že to bolo zostavené 50 na 50. Šancu mali postojári aj zápasníci,” skonštatoval.

Druhý zápas v projekte Oktagon Underground absolvoval na uplynulom turnaji v rámci superfightu so skúseným Tomášom Drábikom. Paulus však v zápase dominoval a ukončil ho výstavným highkickom, ktorý fanúšikovia MMA poznajú najmä z repertoáru Ľudovíta Kleina, s ktorým mladý zápasník taktiež trénuje: „Drábik bol veľmi tvrdý súper, skúsený thaiboxer, takže skúseností mal viac ako ja. V postoji som sa ale nebál, veril som si a vyšiel mi highkick, ktorý som si už niekoľkokrát na tréningu skúšal. Myslel som si, že budem mať lepší box, ale napokon vyšla tá noha. Lajošom som sa neinšpiroval, ale trénujeme spolu. Stará sa o mňa a veľmi mi pomáha sa zlepšiť,” potvrdil. Do profesionálnej kariéry má taktiež smelé ciele: „Mojim cieľom je vyhrať každý jeden zápas. Chcem hlavne byť každým zápasom vyzretejší bojovník a určite mám aj vyššie ciele ako napríklad UFC, ale moja cesta je stále na začiatku. Treba sa sústrediť na každý jeden zápas,” povedal Paulus. Za svoj vzor v rámci MMA označil jedného zo svojich najbližších: „Mojim vzorom je určite Attila Végh. Čo sa týka UFC tak Conor McGregor, ale páčia sa mi aj Calvin Kattar a Daniel Cormier. Zabúdať ale nemôžem ani na svojich kolegov z SFG,” dodal na záver.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora