Novinky - 19.06.2021 23:51

Oktagon 25: Ťažká váha má slovenského šampióna, Chochlíková debut zvládla

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner, Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv

Česko-slovenská organizácia Oktagon MMA má za sebou 25. číslovaný turnaj, ktorého najväčším lákadlom bol česko-poľský súboj o opasok šampióna ťažkej váhy, debut thaiboxerky Moniky Chochlíkovej či návrat Samuela Krištofiča po zranení. Slovenský fanúšik bol z výsledkov zápasov hlavnej karty spokojný na sto percent, keďže zvíťazila Chochlíková, Pirát, Ryšavý aj Buday. Celkom bolo k videniu jedenásť duelov, z toho nadpolovičná väčšina dospela až do záverečného vypísaného konta. Knokauty sme videli len štyri, zatiaľ čo očakávané stretnutie Veličkoviča s Dawom ukončilo nešťastné zranenie.

Sľubný zjav slovenskej ženskej scény bojových športov, Monika Chochlíková, otvárala päťzápasový program hlavnej karty. Proti Giulii Chinellovej bola podľa stávkových kancelárií najväčšou favoritkou brnenského eventu, no kým Talianka nastupovala na svoj deviaty zápas v MMA, Chochlíková len druhý raz. Chinellová chcela dianie od úvodu za každú cenu preniesť na zem, Slovenka jej pokusy dve kolá statočne odmietala a výsledkom boli dlhé klinče. Potom však talianskej bojovníčke došli sily a favoritka si došla po presvedčivé víťazstvo na body.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma)

Svoju úlohu favorita zvládol aj Samuel "Pirát" Krištofič. Do klietky vniesol obrovskú energiu a po náročnom prvom kole, zvyšné dve zvládol. Keď sa Američan Al Matavao ocitol na lopatkách, bol prakticky bezmocný. Aj preto Krištofiča trochu rozrušilo, že nie všetci rozhodcovia napočítali skóre 30:27. Srb Bojan Veličkovič má v Oktagone podpísaný dlhodobý kontrakt a jeho premiéra mala len päťminutové trvanie. Emmanuelovi Dawovi po jednom z jeho lowkickov povolilo koleno a po prestávke už do druhého kola nenastúpil. Marek Bartl a Karol Ryšavý svoj vzájomný zápas početnými odkazmi cez sociálne siete značne vyhecovali, čím veľmi vysoko nastavili očakávania od tohto stretu. Od úvodných sekúnd bolo zrejmé, že bojovníci latku nepodlezú a hoci sa deväťdesiat percent boja odohrávalo na zemi, bolo na čo pozerať. Submisiu nedotiahol Bartl ani Ryšavý, obaja skončili na hranici absolútneho vyčerpania, no spokojnejší odchádzal Slovák "Bomby", ktorý vyhral na body. Martin Buday šiel do hlavného zápasu večera za pomerne nezvyčajných okolností. Mohol získať opasok, avšak dohodnutú má účasť v Dana White Contender Serie - v "kvalifikácii" do UFC. Otázky o jeho odhodlaní či dôležitosti zápasu proti Kamilovi Mindovi však môžu ísť spokojne bokom. Opatrný duel ukončila presne trafená rana do tváre poľského bojovníka v druhom kole, ktorá z ničoho nič ukončila hlavný zápas večera a trón ťažkej váhy obsadil Martin Buday.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma)

Už tradične hlavnému programu večera predchádzali duely "prelims", ktorých bolo v sobotu večer šesť. Otvárací zápas trval len 48 sekúnd. Podobne ako Kirill Medvedovskij v máji, ani ďalší Izraelčan Ron Becker veľa vetra do Oktagonu nevniesol a Čech Jakub Bahník ho bleskovo zasypal spŕškou úderov, po ktorej bol duel predčasne ukončený. Nasledovala konfrontácia Holota - Hromek, ktorá už sľubovala väčší a dlhší boj, ktorým sa obaja potrebovali rehabilitovať po svojej decembrovej prehre. Vyšlo to Václavovi Holotovi, a to po tuhom boji, ktorý všetci traja rozhodcovia videli pomerom 29:28. Nasledovalo veľké predstavenie Františka Fodora. Ten potvrdil neustále sa zlepšujúci postoj a do štatistík si pripísal tretiu knokautovú výhru po sebe. K zemi tentoraz poslal Tomáša Fialu. Ako sám zhodnotil v pozápasovom rozhovore, bolo to čisté "uspatie v postoji".

Večer následne gradoval prvým z dvoch ženských duelov. Bantamová váha zároveň ponúkla jeden z dvoch zápasov bez českého a slovenského zastúpenia. Poľka Marta Waliczeková potvrdila pozíciu miernej favoritky, avšak zároveň sa ukázalo, že Rizlen Zouaková nebude ľahkým sústom. Odpor kládla celé tri kolá a výhru poľskej bojovníčke pripísali až bodoví arbitri. Český fighter Zdeněk Polívka mal následne v strednej váhe pred sebou ťažkú úlohu, keďže čelil "neokukanému" Abdelovi Rahmanovi Driaiovi. Alžírčan ukázal veľký potenciál. Aktívny vstup pretavil na úspešne realizovanú páku v prvom kole a talentovanému súperovi ukončil sériu štyroch víťazstiev. Prvú porciu zápasov uzatváral slovenský obľúbenec Ronald Paradeiser a našincovi spravil radosť. Po nevydarenom januárovom titulovom zápase proti Buchingerovi začal súboj s Ardom Adasom logicky opatrnejšie. Postupne však zvyšoval tempo a hoci nešlo o predčasné ukončenie, rozhodcovia nemali inú možnosť, ako mu jednohlasne pripísať dvanáste profesionálne víťazstvo.

Počas večera promotéri zverejnili aj obsadenie populárneho turnaja pod holým nebom a Štvanica s v júli po dvoch rokoch predvedie s Karlosom Vémolom v hlavnom zápase, ale aj s Ivanom Buchingerom, Milošom Petráškom, Luciou Szabovou, Leom Brichtom či Luciou Pudilovou. Myslelo sa aj na slovenského fanúšika, ktorý sa môže tešiť na event v Bratislave. Ako bolo naznačené, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o jediný turnaj na Slovensku v kalendárnom roku 2021 a veľmi otázna bude aj jeho divácka obsadenosť. Boj o lístky však začína a na scéne by sa mali primárne predstaviť bojovníci spod Tatier.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma)

Oktagon 25, výsledky:
Jakub Bahník (ČR) def. Ron Becker (Izr.) - TKO, 1. kolo (00:48)
Václav Holota (ČR) def. Daniel Hromek (SR) - body
František Fodor (SR) def. Tomáš Fiala (ČR) - KO, 1. kolo (03:06)
Marta Waliczeková (Poľ.) def. Rizlen Zouaková (Franc.) - body
Abdel Rahman Driai (Alž.) def. Zdeněk Polívka (ČR) - submisia - kimura, 1. kolo
Ronald Paradeiser (SR) def. Arda Adas (Nem.) - body
Monika Chochlíková (SR) def. Giulia Chinellová (Tal.) - body
Samuel Krištofič (SR) def. Al Matavao (USA) - body
Bojan Veličkovič (Srb.) def. Emmanuel Dawa (Franc.) - TKO - corner stoppage, 1. kolo
Karol Ryšavý (SR) def. Marek Bartl (ČR) - body
Martin Buday (SR) def. Kamil Minda (Poľ.) - KO, 2. kolo (04:01)
Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora
Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora