Novinky - 13.01.2020 15:12

Cháru čaká jubilejný tisíci zápas v drese Bostonu

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára je jednou z najvýznamnejších osobností v organizácii Bostonu Bruins. Rodák z Trenčína pôsobí v tomto klube od roku 2006, je jeho dlhoročným kapitánom a vo veku 42 rokov je naďalej platným hráčom. Navyše, pondelňajší zápas na ľade Philadelphie Flyers bude pre neho výnimočný, pretože, ak sa nič nepredvídané nestane, nastúpi v jubilejnom 1000. zápase v drese "medveďov".

Chára sa stane iba šiestym hráčom v histórii klubu, ktorému sa podarí pokoriť spomenutú métu. Pred ním to dokázali len Ray Bourque, Johnny Bucyk, Patrice Bergeron, Don Sweeney a Wayne Cashman. Rekordérom je s 1518 štartami aktuálne 59-ročný Bourque. Viac než dvojmetrový obranca Chára bol aj pri najväčšom úspechu Bruins za ostatné desaťročia. V roku 2011 zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár iba ako druhý európsky kapitán v histórii NHL. Nadviazal tak na ikonu Detroitu a švédskej reprezentácie Nicklasa Lidströma.

Chára doposiaľ odohral v zámorskej profilige celkovo 1711 zápasov s bilanciou 223 gólov a 500 asistencií, z toho bolo 182 v play-off (18+50). Okrem Bostonu nastupoval aj v dresoch Ottawy Senators a New Yorku Islanders, ktorý ho v roku 1996 draftoval v 3. kole a celkového 56. miesta. V zbierke úspechov má aj Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL v sezóne 2008/09 či dve strieborné medaily zo svetových šampionátov (2000, 2012).

Líder jedného z najlepších mužstiev NHL vyniká nielen svojou športovou dlhovekosťou, ale je tiež vzorom pre svojich spoluhráčov. "K svojmu telu sa správa dobre na ľade i mimo neho, je vzorom pre obrancov bez ohľadu na ich postavu. Na nás je vždy veľmi hlasný, na lavičke nám ukazuje veci, ktoré môžeme robiť lepšie. Vedie aj príkladom, takže ho sledujeme. Je mi cťou nazývať ho mojím spoluhráčom," povedal americký obranca Matt Grzelcyk na adresu Cháru pre NESN.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora