Novinky - 29.05.2020 12:13

Utiahnutý Chára predstúpil pred médiá a povedal TOTO

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste/sita

Šťastné chvíle s rodinou. Tak by sa v skratke dalo nazvať obdobie, ktoré strávil Zdeno Chára počas niekoľkomesačnej "odstávky" NHL v čase pandémie koronavírusu na severoamerickom kontinente. Kapitán hokejistov Bostonu sa utiahol do svojho domu na Floride a tam trávil chvíle s manželkou Tatianou, 11-ročnou dcérou Elizzou a štvorročnými dvojčatami Benom a Zachom. Podľa oficiálneho klubového webu Bruins mu to pomohlo nabiť sa energiou a udržať si perspektívu do budúcnosti po oznámení nového formátu play-off a dohratí aktuálneho súťažného ročníka zámorskej profiligy.

"Keď sa pozriete na perspektívu skutočného života, čím prechádzajú rodiny a biznis iných ľudí, musíme byť vďační za každú príležitosť, ktorú dostávame. Začneme takmer presne tam, kde sme prerušili sezónu. Nie každý má takú šancu. Mnoho ľudí ráta veľké finančné straty a to platí aj o ich zamestnávateľoch. Príležitosť pokračovať v sezóne NHL musíme prijať ako motiváciu a vzrušenie v týchto neistých časoch," uviedol Zdeno Chára v konferenčnom hovore pre americké médiá, cituje ho aj oficiálny portál NHL.

Dlhoročný spoľahlivý obranca nedávno oslávil 43. narodeniny a rád vymenil neustály kolobeh hokejových zápasov za pokojnejšie obdobie v kruhu najbližších. "Som vďačný, že mám rodinu a že som s ňou mohol stráviť dlhší čas. Je príjemné sa každý len len tak hrať s deťmi a vidieť ich ako sa vzájomne ovplyvňujú a zlepšujú svoje schopnosti. Keď sa naskytne nečakaná možnosť, je dobré oddýchnuť si a na chvíľu zahodiť rutinu, ktorej sa dlhodobo venujete. Zrazu si všimnete, že veci nie sú len perfektné a že v živote prichádzajú problémy, ktoré sa stávajú výzvami," skonštatoval víťaz Stanleyho pohára z roku 2011.

Práve oznámenie z najvyšších miest o pokračovaní v sezóne prinútilo dlhoročného kapitána Bruins vrátiť sa z Floridy späť do Bostonu a začať s prípravou na play-off. Očakáva sa, že tréningy na ľade, spočiatku iba na dobrovoľnej báze, by sa mali rozprúdiť začiatkom júna. "Je dobré, že sme sa pohli vpred, ale je ešte potrebné urobiť niekoľko rozhodnutí pred pokračovaním v sezóne. Myslím si, že všetci hráči robia všetko preto, aby zostali vo forme. Snažíme sa riadiť pokynmi kondičných trénerov, ktorí pre nás odviedli úžasnú prácu. Bude pekné, keď sa vrátime do spoločného tréningu, aj keď spočiatku len v malých skupinách. Spočiatku to bude aj o aklimatizovaní sa, keďže viacerí z nás sa vrátia z rôznych miest a s inou kvalitou a formou prípravy," poznamenal Chára.

Mimoriadne skúsený hokejista, ktorý odohral v NHL 1553 zápasov a ďalších 182 v play-off, si uvedomuje, že najmä starší hráči budú mať náročnejší návrat na ľad ako ich mladší spoluhráči či súperi. Situáciu prirovnal k bežcovi, ktorí po dvoch mesiacoch pauzy začal opäť behať. "Nemôže ísť von a hneď si dať 20 km. Je to pochopiteľné. Verím však, že postupne sa do toho dostaneme. Niekomu to bude trvať pár dní, ďalšiemu možno pár týždňov, kým nabehne do pravidelného režimu na ľade," skonštatoval dvojnásobný medailista z majstrovstiev sveta (2000 a 2012) aj Svetového pohára (2016).

Chára rovnako vníma riziko možnej nákazy koronavírusom, ktoré je spojené s návratom na súťažný ľad. "Bezpečnosť a zdravie hráčov, trénerov aj všetkých ostatných účastníkov zápasov musí zostať na prvom mieste. Verím, že všetci spoja svoje sily, aby vypracovali čo najlepší zdravotný protokol. Istá miera rizika tu však stále bude. Je to aj v každodennom živote. Kedykoľvek vstúpime na ľad, môže sa stať niečo neočakávané, napríklad zranenie. V novej situácii, ktorú podstúpime, nikto nemôže zaručiť stopercentnú bezpečnosť. Pôjde o to, akú mieru rizika budeme vedieť akceptovať," vyhlásil muž, ktorý má za sebou 22 sezón v zámorskej profilige.

Chára sa vyjadril aj k tomu, že jeho Boston ako víťaz základnej časti nebude automaticky nasadený ako číslo 1 do play-off, ktoré sa bude hrať neštandardne s 24 účastníkmi. Na základe rozhodnutia vedenia NHL najlepšie štyri tímy z oboch konferencií si zahrajú turnaj o to, kto pôjde do vyraďovacej časti z prvej pozície. Súpermi Bostonu budú Tampa Bay, Washington a Philadelphia. Na Západe si to medzi sebou rozdajú St. Louis, Colorado, Vegas a Dallas.

"Nie je to dokonalý scenár, ale s tým nemožno nikdy rátať. Nemôže to byť také isté, ako keď odohráte plnú porciu 82 zápasov v sezóne. Myslím si, že všetci, ktorí pripravovali formát návratu do play-off, si zaslúžia uznanie. Veľmi tvrdo pracovali, aby prišli s finálnou verziou. Táto nečakaná situácia si vyžiadala maximálne nasadenie ľudí, aby vymysleli nejaké zodpovedné riešenie. A to sa, myslím si, podarilo. Sú za tým hodiny telefonátov s hráčmi či ich poradcami, aby sa čo najobjektívnejšie posúdila situácia. Preto nesúhlasím s názormi, že predložený formát je neférový," doplnil Chára na webe NHL.