Novinky - 24.06.2020 10:38

Mariána Hossu uvedú do Siene slávy NHL

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste.tv

Nič nie je nemožné. Aj toto sa tento týždeň skutočne môže stať. Informovali sme o tom už v utorok, že Mariána Hossu môžu prijať do Siene slávy NHL už tento rok

A tak sa aj stalo.  Trojnásobného víťaza Stanleyho pohára Mariána Hossu v novembri uvedú do Siene slávy NHLv kanadskom Toronte. Hossa sa po prvý raz ocitol vo výbere 15 bývalých hráčov či hráčok, ktorí mohli očakávať súhlasný telefonát od predsedu predstavenstva Siene Slávy NHL a jej čestného člena Larryho MacDonalda. Slovák sa napokon dočkal na prvý pokus. Ak to pandémia koronavírusu dovolí, slávnostné uvedenie nových členov Siene slávy sa uskutoční 16. novembra v Toronte. Okrem Hossu do Siene slávy uvedú aj Jaroma Iginlu, Kevina Lowa, Kim St-Pierrovú a Douga Wilsona.

Niekdajší skvelý slovenský útočník získal najprestížnejšiu klubovú trofej na svete trikrát v drese Chicaga Blackhawks, do finále sa dostal aj s Detroitom a Pittsburghom. Ako jediný hokejista sa dostal do troch finálových sérii v jednom slede v dresoch troch rôznych tímov. Dovedna počas kariéry v zámorskej profilige nazbieral 1134 bodov v 1309 zápasoch základnej časti, keď nastrieľal 525 gólov a pridal k nim 609 asistencií. Stal sa 44. hráčom histórie, ktorý prekonal hranicu 500 gólov a 80. hokejistom s minimálne 1000 bodmi na konte. Kariéru ukončil pred troma rokmi pre problémy s kožou, hoci jeho kontrakt v Arizone vyprší až po sezóne 2020/2021.

Výber laureátov sa tento rok uskutočnil vzhľadom na pandémiu koronavírusu iba vo virtuálnej podobe. Hlasovanie bolo tajné, takže vopred nebolo jasné, kto sa ako rozhodol v 18-člennej odbornej komisii. Výbor si mohol zvoliť najviac štyroch mužov, dve ženy a dvoch členov za zásluhy v prospech hokeja alebo jedného za zásluhy a k nemu jedného hlavného rozhodcu, resp. čiarového rozhodcu. Kandidáti museli obdržať najmenej 14 hlasov (75%), aby boli zvolení.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora