Tenis - 23.11.2020 10:18

VIDEO, na ktorom je ruské Zviera, Stroj či Šialenec

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Síce bez prítomnosti divákov, ale finálová dráma ako sa patrí. Londýn ukončil svoje 12-ročné pôsobenie ako dejisko majstrovského turnaja ATP Finals štýlovo. Rus Daniil Medvedev a Rakúšan Dominic Thiem predviedli v O2 Arene najdlhšie finále v histórii, odkedy sa hrá na dva víťazné sety. 

A na jeho konci sa po 2:43 h prvýkrát z prestížnej trofeje potešil Medvedev. Ambiciózny 24-ročný Rus zdolal o čosi skúsenejšieho Rakúšana 4:6, 7:6 (2), 6:4 a po najväčšom triumfe kariéry v dobrej nálade podotkol:

"Už pred turnajom som hovoril, že to bude úžasný príbeh, ak 12 rokov v Londýne olemujú dve ruské víťazstvá. A stalo sa. Po triumfe Nikolaja Davydenka v roku 2009 sa stal aj posledným londýnskym šampiónom Rus. Veľká vďaka Nikolaj za to, že si víťazstvom inšpiroval množstvo detí vrátane mňa. Dúfam, že budem pokračovať v načatej práci," skonštatoval Daniil Medvedev na slávnostnej ceremónii.

Finalista lanského US Open (prehral s Nadalom v päťsetovej dráme) mal až do turnaja série Masters 1000 v Paríži tohtoročnú zápasovú bilanciu 18-10. A na konte nemal víťazstvo nad hráčom z Top Ten. Posledné dva turnaje v sezóne však všetko zmenili. V Paríži aj Londýne vyhral všetkých desať zápasov a až sedem z nich bolo nad hráčmi z prvej svetovej desiatky. V Londýne sa mu navyše podaril husársky kúsok. Ako prvý tenista v histórii na Turnaji majstrov vyradil troch najvyššie postavených hráčov podľa rebríčka. Najprv v základnej skupine prevýšil svetovú jednotku Novaka Djokoviča, v semifinále prišla na rad dvojka Rafael Nadal a vo finále napokon aj tretí hráč renkingu Dominic Thiem. Pred Medvedevom len traja hráči v histórii otvorenej éry vyhrali na rovnakom turnaji nad troma najlepšími hráčmi sveta. V roku 2007 v Madride to dokázal Argentínčan David Nalbandian, v rovnakom roku v Montreale Novak Djokovič a ešte v roku 1994 v Štokholme Nemec Boris Becker.

"Toto víťazné finále je jeden z mojich najväčších triumfov. Súper hral vo svojej najlepšej forme, takže toto víťazstvo považujem za najťažšie vybojované. Dominic nemusí smútiť. On už je zapísaný v historických knihách tenisu, veď tento rok vyhral grandslamový turnaj. Verím, že proti sebe odohráme ešte veľa zaujímavých zápasov na veľkých turnajoch," vyslovil sa Medvedev na webe ATP Tour. "Ak hrá tenis podľa seba a neprispôsobuje sa súperom, víťazí. Podstatné je, aby sa v zápasoch vyhýbal výkyvom. Jeho mentálna aj motorická výbava je na vysokej úrovni," povedal o Medvedevovi prezident Ruskej tenisovej federácie Šamiľ Tarpiščev.

Na okruhu ATP nie je veľa hráčov, ktorí by mali také rôznorodé vzdelanie ako rodený Moskovčan Medvedev. Ako dieťa dokázal kombinovať plávanie, tenis, šach a skvelé štúdium v škole Tigrana Petrosiana. V 7. ročníku prestúpil na lýceum so zameraním na fyziku a matematiku, ale o ďalšie dva roky dostal prednosť tenis. Napriek tomu sa neskôr dostal na Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, kde súčasne študoval na Fakulte aplikovanej ekonómie a obchodu aj pedagogickej fakulte. Vydržal tam však iba jeden rok, potom si vzal akademické voľno a prestúpil na Ruskú univerzitu telesnej výchovy a športu. Tam získal diplom trénera.

"Keď mal Daniil 18 rokov, rodina Medvedevovcov sa rozhodla, že je čas, aby pokračoval v tenisovej príprave v zahraničí. Voľba padla na Francúzsko, kde v tom čase žila jeho sestra. Začal trénovať v renomovanom Elite Tennis Center v Cannes, ktoré vedie Jean-René Lisnard. Na tamojšej akadémii začal Medvedev spolupracovať so svojím súčasným trénerom Gillesom Cervarom, ktorého možno považovať za spoluautora mnohých jeho úspechov," informoval portál Championat.com.

Medvedevov štýl hry je v súčasnom svetovom tenise pomerne atypický. Snaží sa hrať priame údery s prevahou útoku nad obranou. Avšak pri takmer dvojmetrovej výške má aj solídnu defenzívu a vybehá toho pomerne veľa. Ofenzívou pretlačil v minulých dňoch Djokovičovu defenzívu, Nadalove "spiny" ako aj univerzálny prejav Thiema. Jeho slabinou sú občas až príliš prejavované emócie, ktoré negatívne pôsobia na jeho hru aj osobnostný profil. Keď sa na Daniilovej narodeniny pýtali jeho súperov, ako by v krátkosti charakterizovali jeho tenis, vyšli z toho zaujímavé zistenia. Nemcovi s ruskými rodičmi Alexandrovi Zverevovi pripomína na dvorci "Pavúka", krajan Karen Chačanov ho nazval "Chobotnicou" a Belgičan David Goffin "Šialencom". Podľa kontroverzného Austrálčana Nicka Kyrgiosa je Medvedev "Zviera" aj "Stroj". Zaujímavý názor vyslovil aj Kanaďan Denis Shapovalov. "Jeho tenisový štýl je taký Neortodoxný, že sa proti nemu len ťažko hrá," uviedol.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora