Etapy - 10.07.2019 17:30

Peter Sagan sa konečne dočkal. V 5.etape ukázal všetkým súperom chrbát

Zdroj: huste.tv, youtube

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral piatu etapu 106. ročníka Tour de France, ktorá mala štart v Saint Dié des Vosges a cieľ v Colmare po 175,5 km. Prvá členitejšia etapa na trase tohtoročnej Tour sa skončila hromadným dojazdom, v ktorom Sagan skvelou pozičnou jazdou suverénne prevýšil všetkých konkurentov. Druhý skončil o viac než dĺžku bicykla Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma) a tretia pódiová priečka zostala pre Taliana Mattea Trentina (Mitchelton-Scott.).

Sagan vďaka víťazstvu v 5. etape zvýšil svoj náskok na čele bodovacej súťaže a opäť sa priblížil k zisku rekordného siedmeho zeleného dresu na TdF. Trojnásobný majster sveta sa dočkal 113. víťazstva v profikariére na ceste a dvanásteho v etapách počas ôsmich rokov účastí na Tour de France. Zároveň sa po štvrtý raz v tomto roku postavil na najvyšší stupienok. Francúz Julian Alaphilippe z tímu Deceuninck - Quick Step si vďaka desiatemu miestu postrážil žltý dres pre lídra pretekov. Pred štvrtkovým pokračovaním stále má k dobru 14 sekúnd pred Belgičanom Woutom van Aertom a 25 sekúnd pred Holanďanom Stevenom Kruijswijkom. Saganovi patrí 9. priečka s mankom 50 sekúnd.

Stredajšia etapa zaviedla pelotón prvýkrát do kopcov, ale ešte nie vysokých. Tour de France tradične navštávila pohorie Vogézy na východe Francúzska, hoci tentoraz sa štartovalo z úplne nového miesta na mape TdF Saint Dié des Vosges. Etapa mala stredohorský charakter so štyrmi vrchárskymi prémiami druhej a tretej a kategórie s celkovým počtom 19 km v stúpaniach. Už po 20 km sa zrodil únik štvorice Tim Wellens (Lotto-Soudal), Mads Würtz Schmidt (Kaťuša-Alpecin), Simon Clarke (EF Education First) a Toms Skujinš (Trek-Segafredo).

Belgičan Wellens šiel do úniku s jasným cieľom polepšiť si v hodnotení vrchárskej súťaže a to sa mu aj podarilo. Ako prvý sa objavil na vrchole prvého stúpania III. kat. Cote de Grendelbruch (dĺžka 3,4 km, priemerný sklon 4,9%) na 44. km a získal 2 body. Po 73 km prišla na rad rýchlostná prémia na Heiligensteine. Po 20 bodov si z úniku došiel Austrálčan Simon Clarke. Šprint hlavnej skupiny o piate miesto a 11 bodov vyhral Talian Elia Viviani, ale hneď za ním došpurtoval na prémiu Peter Sagan. Líder bodovacej súťaže získal iba o 1 bod menej ako momentálne jeho hlavný rival v súboji o zelený dres Viviani a virtuálne mal pred ním v tej chvíli náskok 22 bodov. Náskok skupinky v úniku bol vtedy vyše dvojminútový a zatiaľ neklesal.

Chlieb sa začal lámať oveľa neskôr. Od 109. po 156. km museli cyklisti absolvovať tri vrchárske prémie. Prvá "dvojka" na trase TdF 2019 Cote du Haut-Koenigsbourg s dĺžkou 5,9 km a sklonom 5,9% sa skončila triumfom Wellensa, ktorý ďalšími 5 bodmi navýšil svoje vedenie v bojoch o bodkovaný dres. Nasledovala ďalšia prémia II. kat. Cote des Trois-Épis (4,9 km, 6.8%). Stúpanie bolo o čosi prudšie ako to predchádzajúce a vpredu zostala už len trojica cyklistov bez Dána Würtza. Pre sóloúnik sa rozhodol Lotyš Skujiňš a zobral na vrchole prémie 5 bodov. Skujiňšov náskok sa postupne míňal a 20 km pred cieľom sa jeho únik definitívne skončil. Stúpanie III. kat. na Cote des Cinq Chateaux (4,6 km, 6,1%) vrcholilo 19 km pred cieľom a na jeho vrchole bol prvý Belgičan Xandro Meurisse (Wanty - Gobert).

Vpredu sa už však sformovala silná skupina ašpirantov na víťazstvo v etape, v ktorej nechýbal ani Slovák Peter Sagan či v žltom drese jazdiaci Francúz Julian Alaphilippe. Sedem kilometrov pred koncom sa z "balíka" odpútal Portugalčan Rui Costa (UAE-Team Emirates) a sólojazdou sa snažil o etapové víťazstvo. Získal náskok 13 sekúnd, ale nestačilo to. Dva kilometre pred koncom už boli zasa všetci favoriti spolu a schyľovalo sa k hromadnému šprintu. Ten zvládol skvelým spôsobom Peter Sagan. Zo záverečnej zákruty 400 m pred cieľom sa vyrútil na štvrtom mieste a v závere nedal šancu konkurentom. Vyhral s náskokom viac než jednej dĺžky bicykla.

Štvrtková etapa z Mulhouse do La Planche des Belles Filles (160,5 km) bude prvou vážnou skúškou pre vrchárov a teda aj ašpirantov na celkové poradie. Etapa sa končí známym stúpaním na vrchol La Planche des Belles Filles do výšky 1140 m. Toto stúpanie prvej kategórie má dĺžku 7 km, priemer 8,7%, ale v samom závere musia cyklisti prekonať drastické sekcie s vyše 20-percentným sklonom terénu.

Body 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
Výsledok: 1.miesto Simon Clarke 20 bodov, 2. Mads Würtz Schmidt 17, 3. Toms Skujins 15, 4. Tim Wellens 13, 5. Elia Viviani 11, 6. Peter Sagan 10, 7. Michael Matthews 9, 8. Max Richeze 8, 9. Giacomo Nizzolo 7, 10. Caleb Ewan 6, 11. Thomas De Gendt 5, 12. Sonny Colbrelli 4, 13. Jan Tratnik 3, 14. Daniel Oss 2, 15. Marcus Burghardt 1

Horská prémia (2): na 109,5 km – Côte du Haut-Koenigsbourg
Dĺžka 5,9 km; sklon 5,9%, súťaž vrchárov 5-3-2-1
Výsledok: 1.miesto Tim Wellens 5 bodov, 2. Toms Skujins 3, 3. Simon Clarke 2, 4. Mads Würtz Schmidt 1

Horská prémia (2): na 140,5 km – Côte des Trois-Épis