ME 2019 ženy - 29.08.2019 21:50

Fenoglio sa po prehre s Ruskami ospravedlnil fanúšikom

Zdroj: sita

Po štyroch kvalitných výkonoch a troch víťazstvách zažili slovenské volejbalistky sklamanie v záverečnom vystúpení v základnej D-skupine majstrovstiev Európy. Pred 5730 divákmi na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave podľahli Ruskám 0:3 na sety. Hladká prehra na prvý pohľad síce korešponduje s papierovými predpokladmi, no zverenky Marca Fenoglia získali za celé stretnutie iba 35 bodov a po jeho skončení dlho neopúšťali šatňu.

Po viac ako polhodinovom čakaní napokon predstúpil pred novinárov ako prvý taliansky tréner slovenského tímu, ktorý zobral prehru na seba. "Nebudem hovoriť o tom, čo sme si povedali v šatni. To je naša súkromná vec. Som však kouč a nesiem plnú zodpovednosť za tento výsledok. Chcel by som sa v mene celého družstva ospravedlniť všetkým divákom, ktorí si zaplatili za lístok, pretože nevideli dobrý výkon. Občas v živote aj v športe prehráte, ale nemôže sa to stať takýmto spôsobom. Pre našich fanúšikov to bolo určite veľké sklamanie. Som si však istý, že sa dobre pripravíme na nedeľu," povedal 49-ročný lodivod.

Slovenky v súboji s Ruskami výrazne zaostávali vo všetkých herných činnostiach. V jednotlivých setoch nezachytili začiatok a postupne sa ich manko zvyšovalo. "Hrali niečo, na čo nie sme absolútne zvyknuté a to sa ukázalo aj na výsledku. S predchádzajúcimi súpermi sme si dokázali poradiť, pretože hrajú štýlom, ktorý nám je podobnejší. Teraz pred nami stáli dvojmetrové hráčky a to nepoznáme. Z našej strany to bolo miestami až príliš opatrné, báli sme sa, že urobíme chybu, ale na druhej strane, Rusky ukázali kvalitnú obranu," hovorila Nikola Radosová.

Ruské volejbalistky predviedli vo štvrtok takmer bezchybný výkon. Kraľovali na blokoch, hrali kvalitne v poli a darilo sa im aj v útoku. Domáce hráčky preto v niektorých momentoch len frustrovane sledovali dominanciu súperiek. "Bola by som najradšej, keby som dostala ešte jednu šancu odohrať takýto zápas. Nikto od nás asi neočakával víťazstvo, ale chceli sme hrať lepšie. Atmosféra na štadióne nám normálne pomáha, ale v tomto prípade by nám nepomohlo asi nič. Nepamätám si však takúto podporu z tribún za nepriaznivého stavu," vyjadril sa 27-ročná smečiarka.

Slovenský tím mal už po troch zápasoch v základnej skupine istú účasť v osemfinále. Na vyraďovacie boje sa však nenaladil ideálne a napokon obsadil v tabuľke tretie miesto. "Je lepšie riešiť takéto problémy po zápase, v ktorom išlo prakticky len o umiestnenie. Ak by sme zvíťazili, bola by to skôr rozprávka. Horšie by bolo, keby sme sa podobne trápili v osemfinále. Máme dva dni na prípravu, musíme duel s Ruskami hodiť za hlavu a dať sa dokopy po fyzickej aj psychickej stránke," pokračovala Radosová.

Osemfinálový súboj odohrajú Slovenky za každých okolností v nedeľu pred vlastnými fanúšikmi v Bratislave. Na meno súpera si však musia počkať. Určí ho až výsledok štvrtkového večerného stretnutia v B-skupine medzi Talianskom a Poľskom. Ak v ňom talianskej volejbalistky uspejú, slovenský výber si zmeria sily s Belgičankami. Ak nie, narazí na hráčky z Apeninského polostrova. "Uvidíme, ako to dopadne, ale Talianky podľa mňa budú chcieť vyhrať, aby sa nemuseli sťahovať z Poľska," uviedol Fenoglio, ktorého doplnila Radosová: "Určite dúfame v to, že dostaneme Belgičanky, aj napriek tomu, že hrajú výborný turnaj. Myslím si, že sú slabšie ako Talianky, ktoré patria k európskej špičke a sú momentálne možno lepšie ako Rusky."