Biatlon - 10.02.2020 15:39

Čo čakať od šampionátu bez Kuzminovej?

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Slovenské biatlonistky Paulína a Ivona Fialkové majú za sebou posledné sústredenie pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v talianskej Anterselve (12. - 23. februára). V známom rakúskom stredisku Obertilliach pracovali so svojim tímom na doladení posledných detailov a podľa ich bežeckého a kondičného trénera Martina Bajčičáka sú na vrchol sezóny dobre pripravené. V rozhovore pre agentúru SITA bývalý reprezentant SR v behu na lyžiach povedal, že dôležité bolo zvyknúť si najmä na vysokú nadmorskú výšku.

"Keďže predchádzajúci pretekový blok bol veľmi náročný, tak na nejakú veľkú prípravu už nebol priestor. Doma sme strávili päť dní a začiatkom februára sme sa presunuli do Obertilliachu. Objem už nebol vysoký a sústredili sme sa skôr na intenzívnejšie tréningy a na pocity dievčat. Najmä išlo o aklimatizáciu, keďže Obertilliach je v podobnej nadmorskej výške ako Anterselva. Ročne strávime 60 až 90 dní v nadmorskej výške. Cielene ideme po tom, aby dievčatá mohli z toho profitovať, respektíve aby ich to neprekvapilo," vyjadril sa Bajčičák.

Paulína Fialková sa na nedávnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici vyjadrila, že jej problematické koleno nie je na sto percent v poriadku. Bajčičák to síce potvrdil, ale jedným dychom dodal, že na výkony rodáčky z Brezna by to nemalo mať zásadný vplyv. "Občas sa na to sťažuje, predsa len to chce dlhší čas na regeneráciu. Nie je to ale také, že by sme museli limitovať tréning. Všetko, čo sme si v príprave naplánovali, sme aj dodržali. Máme so sebou fyzioterapeutu Rada Jambora, ktorý sa intenzívne stará o to, aby Paulína mohla absolvovať celé tréningové nasadenie. Či už ide o masáže alebo napríklad ranné stabilizačné cvičenia," pokračoval rodák z Dolného Kubína.

Päťnásobného účastníka ZOH teší, že bežecká forma jeho zverenkýň má stúpajúcu tendenciu. "Keď som sa stal súčasťou tímu, Paulína figurovala okolo 35. miesta v bežeckom rebríčku, Ivona až v šiestej desiatke. Myslím si, že postupne napredujeme a Paulína je už na hranici elitnej desiatky. Mojím cieľom je dostať ju do najlepšej šestky. Ak v takom prípade na strelnici trafí, má veľkú šancu na pódiové umiestnenie. Verím, že Ivona je vďaka svojmu somatotypu schopná dostať sa v behu do Top 20 a možno aj vyššie. Svoj potenciál ukázala najmä v štafete dvojíc v Pokljuke," vysvetlil Bajčičák.

Majstrovstvá sveta v Anterselve budú špecifické nielen náročnou strelnicou a tiahlymi stúpaniami. V Taliansku sa totiž už nepredstaví úradujúca majsterka sveta v šprinte a šesťnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová. Ako zvládne Paulína Fialková tlak súvisiaci s pozíciou slovenskej jednotky?

"Pre Paulínu je to prvá takáto sezóna. Bude sa to snažiť potvrdiť a nadviazať na Nastine výsledky. Za krátky čas má na konte osem pódiových umiestnení, takže si myslím, že je veľmi úspešná. Samozrejme, tlak je na ňu vyvíjaný. Na začiatku sezóny to s ňou trošku zamávalo, ale postupne sa s tým vyrovnala. Verím, že počas MS dosiahne nejaké dobré výsledky," vyjadril sa Bajčičák.

Tajným cieľom Paulíny Fialkovej je odniesť si z Anterselvy medailu. Podľa Bajčičáka na to má všetky atribúty elitnej biatlonistky. "Paulína vie momentálne zabojovať aj v šprinte, keďže má dobrú bežeckú výkonnosť, na úrovni Top 10. Predtým sa dokázala presadiť skôr v stíhacích, respektíve vytrvalostných pretekoch, kde veľkú rolu zohráva streľba. V súčasnosti môže uspieť v každej disciplíne, keďže dobre strieľa, rýchlo beží a tiež je veľká bojovníčka," uviedol bežecký a kondičný tréner sestier Fialkových.

Ivona Fialková zatiaľ na svoj prelomový výsledok v kariére čaká. V individuálnych pretekoch bola najvyššie pred takmer dvoma rokmi, keď v nórskom Osle obsadila v šprinte deviate miesto. Podľa Bajčičáka má väčšie šance práve v dvojpoložkových pretekoch. "Ivona je na tom lepšie po bežeckej ako po streleckej stránke. Jej najväčšie šance sú preto v šprinte, kde vo Svetovom pohári bola už v Top 10. Na MS sa môže v prípade dobrých výsledkov dostať aj do pretekov s hromadným štartom, čo by som si veľmi prial," dodal Bajčičák v rozhovore pre SITA.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora