Lyžovanie - 14.03.2021 12:34

S liekmi a náplasťami do historicky prvého finále SP. Slalomy som obetoval, vraví Adam Žampa

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Jedenásť rokov jazdí Adam Žampa vo Svetovom pohári a osem a pol roka uplynulo od chvíle, čo v ňom prvýkrát zabodoval. Na senzačné deviate miesto v obrovskom slalome v Söldene 2012 však dlho nedokázal nadviazať. Aj preto roky chýbal vo Finále Svetového pohára, kde má istú účasť len 25 najlepších pretekárov v konkrétnej disciplíne. Až teraz to konečne zlomil.

V aktuálnej sezóne SP 2020/2021 30-ročný Tatranec prvýkrát prekročil hranicu 100 získaných bodov v jednej disciplíne. Po 26. mieste v Kranjskej Gore má v obrovskom slalome na konte 106 bodov a z 24. miesta istú účasť v sezónnom finále vo švajčiarskom Lenzerheide. Podarilo sa mu to ako prvému Slovákovi v mužskej kategórii. Zatiaľ čo Petra Vlhová pôjde do Lenzerheide bojovať o veľký glóbus aj malý v slalome, Adam Žampa sa pokúsi v obrovskom slalome zabodovať, čiže skončiť v pätnástke najlepších.

"Veľmi som chcel už od začiatku tejto sezóny bojovať o finále. To som však chcel už aj v predchádzajúcich sezónach, ale nikdy predtým sa mi to nepodarilo. Som rád, že sa to teraz zmenilo na realitu. Mám nad 100 bodov, a to väčšinou stačí na to, aby som mohol byť vo finále," povedal Adam Žampa pre SITA ešte pred pretekmi v Kranjskej Gore, kde definitívne spečatil svoju finálovú účasť. V Slovinsku síce nezajazdil podľa svojich predstáv a v hodnotení "obráku" klesol z 21. na 24. priečku. Napriek tomu to stačilo na to, aby sa najbližšiu sobotu predstavil medzi svetovou elitou obrovského slalomu v Lenzerheide.

"V Kranjskej Gore to bolo o stotinkách a skončil som dvadsiaty šiesty. Určite som chcel viac, ale každý bod sa počíta aj cez bolesť... Ďalší týždeň dám do toho všetko, aby moje historicky prvé finále vyšlo pre Slovensko čo najlepšie," komentoval Adam Žampa na svojom facebookovom profile.

Dlhodobo najlepší slovenský lyžiar stojí na konci najlepšej sezóny v kariére. Sedemkrát sa v pretekoch SP v obrovskom slalome dostal do bodovanej tridsiatky. Vyčnievajú z nej jeho decembrové výsledky zo Santa Cateriny, kde bol siedmy a ôsmy. Skvelé ôsme miesto si vybojoval aj na vrchole sezóny - majstrovstvách sveta v Cortine d'Ampezzo. Väčšinu týchto výsledkov dosiahol s menšou tréningovou intenzitou, keďže od polovice decembra registruje zdravotné problémy s chrbtom.

"Od decembra ma chrbát veľmi limituje aj v tréningu. Nemôžem toľko trénovať, koľko by som chcel. Keď som chcel testovať nový materiál, absolvoval som len pár jázd. Taký výsledok z majstrovstiev sveta som teda určite neočakával. Šesť dní predtým som bol ešte v nemocnici, lebo ma seklo na tréningu a zostal som na štyroch... Našťastie, bola to zápalová svalová záležitosť, platničky zostali oukej. Beriem lieky flector aj voltaren, plus si dávam na to miesto náplasti. Veľmi by som chcel jazdiť aj slalomy, aj tam by som mal šancu na dobré výsledky. Musel som ich však obetovať pre 'obrák'. V ňom už mám lepšie číslo, jazdí sa mi komfortnejšie. A z medicínskeho hľadiska tlaky do chrbta v obrovskom slalome nie sú také veľké ako v slalome," vysvetlil Adam Žampa.

Na otázku, či si v tejto "životnej" sezóne viac váži výsledok z majstrovstiev sveta alebo účasť vo finále Svetového pohára, odpovedal: "Sú to dve odlišné podujatia a ťažko sa to porovnáva. Majstrovstvá sveta sa jazdia raz za dva roky a pre každého z nás sú spolu s olympiádou vrchol snaženia. Čo sa týka finále Svetového pohára, sú to prestížne preteky a účasť na nich je zrkadlom celej sezóny. Takže aj tie si veľmi vážim."

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora