Petra Vlhová - 08.01.2019 21:39

Fantázia v nočnom slalome vo Flachau. Famózna Vlhová zdolala Shiffrinovú

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová v utorok prerušila víťaznú sériu Američanky Mikaely Shiffrinovej, keď vyhrala večerný slalom v rakúskom Flachau, ktorého výsledky sa rátajú do Svetového pohára žien v alpských lyžiarskych disciplínach. Vlhová v súčte oboch kôl predstihla favoritku o 15 stotín sekundy. Tretia skončila domáca Katharina Liensbergerová. V neoficiálnych výsledkoch figurovala na tretej priečke Švédka Anna Swennová-Larssonová, ale analýza ukázala jej "špicar" v druhom kole a napokon ju diskvalifikovali.

"V prvom rade ani neviem, čo mám povedať. Konečne som previedla skvelé druhé kolo bez chyby. Keď som prešla cieľom a videla, že som prvá pred skvelými slovenskými fanúšikmi, bol to nádherný pocit. Je to môj najkrajší deň. Pred druhým kolom som sa rozprávala s trénerom, ktorý mi povedal, aby som to pustila a zdolala Mikaelu. Dnešok je nádherný. Chcem sa poďakovať fanúšikov, svojmu trénerovi za skvelé prácu a aj svojmu tímu," povedala Petra Vlhová krátko po siedmom kariérnom triumfe v SP.

"Bol som trochu v strese, lebo v strede trate urobila Petra nejaké chyby. Vieme, že Mikaela je vždy perfektná. Takmer. Dnes sme videli, že to vždy neplatí. Začiatok mala pomalší, ako zvykne. A po prvej chybe, ktorú som videl z trate, som do vysielačky povedal: Zrejme to bude náš deň. Vyplnilo sa to," uviedol v prvej reakcii tréner Vlhovej Livio Magoni.

"To druhé kolo bolo zaujímavé. Livio hovoril, že je to zlé, ale Maťo Gemza hlásil dobré časy. V jednom momente takmer vypadla z trate. V cieli mala -1,17 s a potom sme len pozerali na seba všetci, čo to má znamenať.... Peťa vedela, kde boli rezervy v prvom kole. Vždy ju treba namonitovať a dodať jej adrenalín. Vravel som jej, nech ide naplno. V Záhrebe s Mikaelou prehrala, ale nebola stopercentne fit. To isté však platí aj pre dnešný slalom a nakoniec to vypálilo úžasne. A to napriek tomu, že má stále problém s kašľom. To sa nedá vyliečiť liekmi, treba na to zostať dva - tri dni doma. Všetci sme boli alebo sme chorí okrem trénera Magoniho, ale asi to tak malo byť," vravel v dobrej nálade stály člen tímu Boris Vlha.

Po prvom kole bola líderkou Shiffrinová o 27 stotín sekundy pred Swennou-Larssonovou a 31 stotín pred Vlhovou. V druhom kole sa 23-ročná Slovenka na rozbitej trati po menších problémoch v hornej časti dostala do rytmu a výbornou spodnou časťou sa dostala na čelo poradia. Z pozície líderky ju už nezosadili zostávajúce dve pretekárky a Slovenka sa teší zo siedmeho triumfu v SP.

"Neverím, čo sa dnes stalo. Nechápem, nerozumiem. Exceletné a grandiózne. Aj kvôli tomu, že celý tím nie je zdravotne v poriadku. Peťa previedla veľmi dobrú jazdu. Mikaela je síce top, ale výpočty trénera Magoniho vyšli a je to skvelé. Teraz si musíme trochu oddýchnuť a dať sa zdravotne dokopy,“ povedal v cieli Igor Vlha, otec úspešnej slovenskej lyžiarky.

Až vo Flachau sa zastavila neuveriteľná tohtosezónna séria víťazstiev M. Shiffrinovej v slalomoch SP, ktorej zakaždým na druhom mieste sekundovala P. Vlhová. Shiffrinová zvíťazila pred Vlhovou v Levi, Killingtone, Courcheveli, Semmeringu a Záhrebe. V celkovom poradí SP vedie Američanka pre Slovenkou. Shiffrinová má v hodnotení slalomu na svojom konte 760 bodov, druhá Vlhová ich nazbierala zatiaľ 680 bodov. Dvadsaťtriročná Liptáčka Petra Vlhová aktuálne načala tretiu desiatku pódiových umiestnení vo Svetovom pohári. Ich súčasná podoba je 7 víťazstiev - 10 druhých a 5 tretích miest.

Shiffrinová tak už nepokračuje vo víťaznej slalomovej sérii v tejto sezóne, keďže nedosiahla šieste tohtosezónne víťazstvo v disciplíne medzi najhustejšie osadenými bránkami. Vo Flachau sa v minulosti tešila z titulu s označením "Princezná snehového vesmíru" trikrát, teraz jej radosť prekazila Vlhová. Dvadsaťtriročná rodáčka z Colorada celkovo nepridala do jagavej zbierky úspechov 53. triumf v bojoch o krištáľové glóbusy ani 38. slalomový. Z historického hľadiska má na čele už stále náskok dvoch pretekov pred slalomovou kráľovnou nedávnej minulosti, Rakúšankou Marlies Schildovou. Shiffrinová zrejme bude môcť reálne pomýšľať aj na prekonanie absolútneho historického rekordéra Ingemara Stenmarka s 86 víťazstvami v pretekoch.

"Mikaela je stále veľmi mladá a keď ju nebudú prenasledovať zranenia, udrží si vysokú štandard, určite dosiahne rekordný počet víťazstiev. Myslím si, že má okolo seba dobrý tím ľudí. Môžu ju rozptýliť, keď to potrebuje. Má možnosť trénovať kdekoľvek a kedykoľvek, to je veľmi dôležité na udržanie motivácie," povedala k téme možného rekordu Marlies Schildová pre slovenské médiá vo Flachau.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Flachau (Rak.):

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 1:52,85 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,15 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,17, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,65, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,91, 6. Christina Geigerová (Nem.) +2,68