Petra Vlhová - 08.10.2019 12:12

Vlhovú čakajú zmeny v novej sezóne. Pomôže jej to?

Zdroj: sita, huste.tv

V januári tohto roku hrozil pretekom v alpskej kombinácii zánik, ale napokon sa v novom ročníku Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní objavia vo zvýšenej miere v porovnaní s minulosťou. A k tomu ešte aj v novom formáte. Vyplýva to zo záverov jesenného mítingu Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) vo švajčiarskom Zürichu.

Na úvod súťaže lyžiarskej všestrannosti absolvujú jej účastníci tradične super G alebo zjazd a neskôr jednokolový slalom. Lenže mení sa poradie pretekárov do slalomovej časti. Ako prvý sa v nej objaví víťaz prvej časti kombinácie a nie ako dosiaľ tridsiaty v poradí po super G, resp. zjazde. FIS tým sleduje vyrovnanie šancí zjazdárov v porovnaní s najlepšími slalomármi. Zjazdárski špecialisti až dosiaľ vyrážali na slalomovú časť medzi poslednými na konci najlepšej tridsiatky a mali najviac rozbitú trať. Po novom pôjdu na druhú časť kombinácie medzi prvými (ak uspejú v zjazdárskej časti) a budú mať väčšiu šancu na celkový úspech. Po nadchádzajúcej sezóne sa opäť bude rozhodovať o tom, aká bude budúcnosť kombinácie a či ju náhodou nezrušia.

V sezóne SP 2019/2020 budú až štyri preteky v alpskej kombinácii žien a trikrát si túto disciplínu vyskúšajú muži. Je pravdepodobné, že vo francúzskom Val d´Isere, rakúskom Altenmarkte-Zauchensee, švajčiarskej Crans Montane a talianskom La Thuile sa predstaví aj Slovenka Petra Vlhová, aktuálna vicemajsterka sveta v tejto disciplíne. Záleží na tom, ako sa jej bude dariť v jej tradičných disciplínach - slalome a obrovskom slalome. "Je veľmi náročné jazdiť všetko počas sezóny. Určite by som chcela jazdiť kombinácie, ale čo sa týka kĺzavých disciplín, nechceme príliš riskovať. Podľa plánu absolvujem iba technické disciplíny. A čo sa týka ďalšieho programu, sezóna ukáže, ako sa mi bude dariť a ako sa budem cítiť," uviedla Vlhová na septembrovom stretnutí s médiami vo Vysokých Tatrách.

Zmeny sa uskutočnia aj v paralelných súťažiach Svetového pohára. Budú kompaktnejšie, aby viac vyhovovali televíznym prenosom. Z jednej kvalifikačnej jazdy postúpi do hlavnej súťaže 32 lyžiarov a prvé vyraďovacie kolo sa bude jazdiť vo dvoch jazdách. Od osemfinále až po finále to bude už len o jednej víťaznej jazde. Na ženy čakajú v nastávajúcom ročníku SP dva paralelné slalomy vo švajčiarskom St. Moritzi a švédskom Aare plus jeden paralelný obrovský slalom v talianskom Sestriere aj s predpokladanou účasťou Petry Vlhovej. Z programu SP vypadli severské zastávky v paralelnom slalome, tzv. mestské preteky, vo švédskom Štokholme a novoročné podujatie v nórskom Osle.

Známe sú aj dejiská finálových pretekov Svetového pohára na najbližšie štyri roky. V roku 2020 to bude talianska Cortina d´Ampezzo, o roku neskôr švajčiarske Lenzerheide, v roku 2022 francúzske strediská Méribel a Courchevel a na konci sezóny 2022/2023 Grandvalira Soldeu v Andorre.