Petra Vlhová - 25.10.2019 14:30

Vlhová vyzýva Shiffrinovú, zvyšok na veľký glóbus nemyslí

Ľadovec Rettenbach v rakúskom Söldene bude počas nastávajúceho víkendu tradične prvou zastávkou v novom ročníku Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach. Ženy aj muži sa predstavia v obrovskom slalome. Zatiaľ čo medzi mužmi je po odchode superhviezdy Marcela Hirschera uvoľnený trón pre šampióna, v ženskej časti zjazdárskeho kolotoča je favoritkou číslo jeden Mikaela Shiffrinová. V uplynulej sezóne fenomenálna Američanka získala veľký aj tri malé glóbusy za sezónne prvenstvá vo Svetovom pohári, ako-tak jej šliapala na päty iba Slovenka Petra Vlhová.

Shiffrinová v minulej sezóne vyhrala 17 z 35 pretekov, ktoré patrili do ženského Svetového pohára. Predstavila sa na 26 pretekoch, čo znamená, že dosiahla vyše 65-percentnú úspešnosť. Celkovo sa už ako 24-ročná dostala na métu 60 víťazstiev. Vlhová si vo svojej najlepšej sezóne v kariére vyjazdila päť víťazstiev a Rakúšanka Nicole Schimdhoferová tri. Vlhová bola na konci ročníka 2018/2019 druhá najlepšia žena sezóny v slalome aj obrovskom slalome a striebornú priečku za Shiffrinová si vybojovala aj v celkovom hodnotení všetkých disciplín v SP.

"Nadchádzajúca sezóna bude náročnejšia, lebo budem chcieť potvrdiť výsledky z tej predchádzajúcej. Vo Svetovom pohári sa budem koncentrovať na celkové poradie, ale aj jednotlivé disciplíny. Nechcem sa však dostať pod zbytočný tlak z dosahovania výsledkov. Konkrétny cieľ si v tíme nestanovíme, necháme to plynúť. Pre mňa je lepšie, keď nemusím myslieť na to, že chcem dosiahnuť niečo veľké, potom ma to trochu brzdí. Základ je všetko robiť na sto percent a výsledok väčšinou príde. Šport však často býva nevyspytateľný," uviedla Petra Vlhová ešte na septembrovom sústredení vo Vysokých Tatrách.

Zatiaľ čo 24-ročná Liptáčka nechcela v otázke ambícií ísť do detailov, Švajčiarka Wendy Holdenerová otvorene priznala, že na veľký glóbus za celkový triumf vo SP nemyslí. A to skončila v minulej sezóne celkovo tretia a pred dvoma rokmi zasa druhá. "Nepremýšľam o celkovom víťazstve. Shifrrinová je veľká favoritka. Ak by z toho bola napokon bitka o víťazstvo, bolo by to skvelé," cituje Holdenerovú agentúra AP.

Podľa AP bude práve Vlhová hlavnou rivalkou Shiffrinovej v nadchádzajúcej súťažnej zime. "Vyzerá to tak, že Petra bude opäť veľká výzva pre Mikaelu. Slovenská špecialistka na technické disciplíny vyhrala v uplynulej sezóne päť pretekov a Američanku ako jediná zdolala v jej najsilnejšej disciplíne - slalome. Vlhová ukončila sezónu ako druhá, ale za Shiffrinovou zaostala až o 801 bodov," pripomína AP.

Podľa odborníkov by do boja o celkové pódium v sezóne mohla zasiahnuť aj Talianka Sofia Goggiová. Špecialistka na rýchlosť bola už na konci sezóny v minulosti tretia aj štvrtá, ale v uplynulej zime ju v ceste za lepšími výsledkami zastavila fraktúra členka. "Cieľom je potvrdiť ambície v rýchlostných disciplínach. Ale o veľkom glóbuse nepremýšľam," vravela Goggiová.

Nadchádzajúca sezóna už bude bez americkej legendy Lindsey Vonnovej. Jej historický rekord 82 víťazstiev v pretekoch SP Shifffrinová zrejme v tejto zime ešte neprekoná, ale 62 triumfov Rakúšanky Annemarie Moserovej-Pröllovej má takmer na dostrel. "Minulá sezóna bola až príliš dobrá. Musím byť trochu realistickejšia," opatrne uviedla Američanka. Naznačila tiež väčšiu angažovanosť v rýchlostných disciplínach, hoci z uplynulej sezóny vlastní aj malý glóbus za super G. "V tejto sezóne nebudú majstrovstvá sveta ani olympijské hry. To mi dáva šancu vyskúšať si niečo nové, najmä viac otestovať rýchlosť. Budem sa v rýchlostných disciplínach cítiť pohodlnejšie, nebudem mať stále niekde vzadu v hlave, že sa musím šetriť na majstrovstvá sveta," skonštatovala Shiffrinová.

V súvislosti s Američankou je zaujímavá aj informácia, že jej mama Eileen ju už nebude sprevádzať na väčšine pretekov, lebo sa musí doma starať o 98-ročnú Mikaelinu starú mamu. "Sebecky však musím podotknúť, že by som ju čo najviac chcela mať pri sebe. Je to skvelá trénerka aj najlepšia priateľka. Je dôležitá súčasť mojich úspechov," doplnila Shiffrinová.