Petra Vlhová - 16.12.2019 12:32

Kto prichýli Vlhovú na Vianoce?

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Desiaty triumf vo Svetovom pohári v kariére, piaty v tomto roku a prvý v novej sezóne. Bojovne naladená Petra Vlhová ovládla paralelný slalom vo švajčiarskom St. Moritzi napriek mnohým nepriaznivým okolnostiam. Prekonala bolesť v nohe aj ruke či tlak spojený s výčitkami časti verejnosti, že z prvých štyroch štartov v novej sezóne vydolovala "iba" jedno druhé miesto v slalome v Killingtone. V St. Moritzi predviedla dve kvalifikačné jazdy, ďalších šesť v hlavných pretekoch a nenašla premožiteľku. A to deň predtým neabsolvovala super G pre pretrvávajúce bolesti v holennej kosti pravej nohy spojené so zápalom a spôsobené viacerými pádmi v tréningoch.

"Mám za sebou ťažké týždne, toto je veľmi dôležité víťazstvo. Robila som, čo som mohla a na konci som šťastná.Tréner ma motivoval najmä pred semifinále a finále a to mi veľmi pomohlo. Aj fanúšikovia boli skvelí. Inak sa súťaží s nimi a inak bez nich. Som veľmi rada, že si našli cestu aj do ďalekého St. Moritzu," uviedla Petra Vlhová. V cieli po pretekoch tvrdila, že ju noha nebolí, ale neskôr na tlačovej konferencii musela vysvetliť, prečo si s bolestivou grimasou drží pravú ruku. "Mala som na nej chránič a keď som si ho dala dolu, ruka ma zabolela. Dostala som do nej kŕč a nemohla poriadne otvoriť dlaň. Trvalo to však iba chvíľku," vysvetlila 24-ročná Liptáčka.

Vlhová musela reagovať aj na otázku týkajúcu sa neúčasti Američanky Mikaely Shiffrinovej v paralelnom slalome vo Švajčiarsku. Na časté porovnávanie s najlepšou alpskou lyžiarkou ostatných sezón si už zvykla. "Rozhodla sa, že nenastúpi a ja to neovplyvním. Možno v ďalšom paralelnom slalome už bude na štarte a opäť budeme môcť súťažiť medzi sebou," podotkla Vlhová.

Už v utorok 17. decembra sa najlepšie svetové zjazdárky predstavia na svahu vo francúzskom Courcheveli, kde sa uskutoční obrovský slalom. Obhajkyňa druhého miesta v hodnotení slalomu aj obrovského slalomu vo Svetovom pohári bude mať ina minimálny čas na prípravu. Rovnako budú na tom aj jej súperky s výnimkou Shiffrinovej, ktorá si v nedeľu dopriala oddych. "Po pretekoch ma noha nebolela, uvidíme, čo bude ďalej. V utorok by som mala štartovať. Moja regenerácia bude asi taká, že si nohu vyložím na palubnú dosku auta, dám si na ňu ľad a budem oddychovať," odľahčene skonštatovala Vlhová.

Do Vianoc budú mať alpské lyžiarky ešte preteky v zjazde a kombinácii v inom francúzskom stredisku Val d´Isere (21.- 22. 12.). Účasť Vlhovej tam zatiaľ nie je istá, ale médiám vo Švajčiarsku prezradila, kde strávi Vianove. Nebude to doma na Slovensku, ale v Južnom Tirolsku. "Prvýkrát to nebude doma v Liptovskom Mikuláši, ale budem u svojho trénera Livia Magoniho v Sterzingu. Presúvať sa domov na Slovensku a potom zasa späť, to by bolo priveľa cestovania. Chcem urobiť všetko preto, aby som bola naďalej úspešná. Na Vianoce prídu za mnou do Talianska aj rodičia," informovala Vlhová.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora