Petra Vlhová - 23.07.2020 13:57

Jasná pripravená na Svetový pohár

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Slovenské lyžiarske stredisko Jasná je po štvrtku o krok bližšie k organizácii obrovského slalomu a slalomu žien v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní pod hlavičkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Nízkotatranské stredisko už má za sebou aj inšpekciu FIS na čele s riaditeľom ženskej časti Svetového pohára Petrom Gerdolom. Delegácia počas návštevy zisťovala pripravenosť organizátorov na to, aby sa ženská svetová špička predstavila v Jasnej 6. a 7. marca 2021. Podujatie bude zároveň aj 82. ročníkom Veľkej ceny Demänovských jaskýň, ide o druhé najstaršie lyžiarske preteky v Európe. Informácie pochádzajú z tlačovej správy organizátorov SP.

Inšpekcia zahŕňala návštevu súťažného svahu, na ktorom slovenskí organizátori prezentovali všetky aspekty trate. Nemenej dôležité boli aj otázky celej organizácie podujatia a sprievodných akcií, záležitosti týkajúce sa vysielania a výroby televízneho signálu či marketingové a ďalšie športové záležitosti.

"Veľmi nás teší, že sa zástupcovia FIS prišli pozrieť k nám do Jasnej. Keďže sme v roku 2016 úspešne organizovali preteky Svetového pohára, šlo v tomto prípade najmä o doladenie už vyskúšaných záležitostí. Prebrali sme však aj nové výzvy, ktoré na nás čakajú v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Máme už skúsenosti z organizácie podujatia tejto úrovne, no nechceme kvalitou klesnúť. Radi by sme Svetový pohár v Jasnej posunuli na ešte vyššiu úroveň. Základ už máme, zapracujeme však isté korekcie po inšpekcii FIS,“ prezradil šéf organizačného výboru Matej Hulej.

Delegácia FIS bola s podmienkami v Jasnej mimoriadne spokojná. "Miestny súťažný kopec dobre poznám, keďže som tu v minulosti bol na majstrovstvách sveta juniorov či pretekoch Európskeho pohára. Kopec je skvelý a sme s ním spokojní. Tešíme sa, že po piatich rokoch sa Svetový pohár opäť uskutoční v Jasnej. Považovali sme však za veľmi dôležité prísť sem osobne, pretože kontakt s organizátormi je neoceniteľný. Špeciálne sa zaujímame o otázky spojené s televíznymi prenosmi, rozmiestnenie kamier na jednotlivých pozíciách a pozornosť venujeme aj všeobecnej bezpečnosti. Priamo po inšpekcii trate sme absolvovali aj stretnutie, na ktorom sme išli viac do hĺbky a povedali si viac o tom, aké sú očakávania od nasledujúcej lyžiarskej sezóny. Tú stále sprevádza viacero nezodpovedaných otázok a neistôt. Nedokážeme predpovedať, aká bude situácia v októbri či novembri, nie ešte v marci,“ povedal riaditeľ ženskej časti Svetového pohára Peter Gerdol zo Slovinska.

Svet športu v predchádzajúcich mesiacoch výrazne zasiahol koronavírus, na jar sa práce na organizácii SP v Jasnej pozastavili. Aktuálne však už naplno pokračujú. "Musíme pozorne sledovať situáciu. Pandémia nám značne sťažila situáciu, no nechceme nechať nič na náhodu a pripravujeme hneď niekoľko možných scenárov organizácie Svetového pohára. Najradšej by sme hostili ženskú svetovú špičku v plnej réžii aj s divákmi priamo pri trati, ale musíme pamätať aj na možnosť, že v platnosti budú isté obmedzenia. Všetko bude záležať na vývoji situácie. Plne si uvedomujeme, ako sa môže podujatie pre koronavírus zmeniť,“ doplnil Hulej. Vyzdvihol tiež spoluprácu organizátorov prestížneho podujatia a Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA).

"Z pohľadu SLA sú výsledky inšpekcie podľa očakávania, všetko je v poriadku. Bohužiaľ, vinou koronavírusu sme museli na Slovensku zrušiť Svetové poháre v lyžovaní na tráve aj behu na kolieskových lyžiach. Preto pevne verím, že Svetový pohár v Jasnej nebude ohrozený. Budeme robiť všetko pre to, aby boli zástupcovia FIS spokojní s organizáciou pretekov žien v zjazdovom lyžovaní a my sme mohli žiadať o pridelenie ďalších pretekov Svetového pohára pre Slovensko,“ poznamenal viceprezident SLA Marino Mersich.

Spokojná s kontrolou z FIS je aj športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová. "Kontrolný deň bol taký klasický. Sme šťastní, že sme do toho zapojili toľko ľudí a všetko dopadlo dobre. Zástupcovia FIS sú spokojní a to je dôležité. Najnáročnejšie je dať do súladu bezpečnosť a pozície kamier. Chceme ešte živšie prenosy, aby sme ukázali náročnosť aj krásu našej trate. Radi by sme privítali fanúšikov bez obmedzení, ale máme aj záložné plány, ktoré budeme aplikovať podľa aktuálnej situácie s koronavírusom. K situácii sa staviame pozitívne,“ uviedla Palovičová na štvrtkovom brífingu priamo na svahu.

V porovnaní s rokom 2016 chystajú organizátori niekoľko zmien v súvislosti so súťažnou traťou. "Chceli by sme ju spraviť zaujímavejšou vďaka viacerým terénnym nerovnostiam. Ide o horný úsek, kde je trať jednoliata a malá zmena rytmu vďaka nerovnostiam preteky ešte viac zdynamizuje. V roku 2016 nám tento zámer nevyšiel, verím, že tentokrát sa všetko podarí,“ povedal Martin Kupčo, veliteľ tratí pre Svetový pohár. Pridal aj ďalšiu zaujímavosť. "Keďže sme uplynulú sezónu skončili skôr, do priestoru cieľa sa nám podarilo nahrnúť dosť snehu. Máme odložených asi 14-tisíc kubických metrov snehu. Na spodnej hrane cieľa chceme zlikvidovať odklonenie svahu a na to potrebujeme štyri až päť metrov snehu. Máme tak predzásobu, ktorú na to použijeme.“

V súvislosti s uvedenými okolnosťami sa hostitelia Svetového pohára v Jasnej rozhodli do organizačného výboru začleniť aj odborníka, ktorý bude pozorne sledovať situáciu so šírením koronavírusu a všetky záležitosti s tým spojené. "Súčasťou organizačného výboru bude kovid-manažér, ktorý bude komunikovať s autoritami, FIS a bude po všetkých stránkach sledovať vývoj situácie. Jadro organizačného výboru tvoria osoby, ktoré sa podieľali na príprave Svetového pohára v marci 2016, no tento tím momentálne dopĺňame o ďalších ľudí,“ ozrejmila šéfka komunikácie podujatia Michaela Grendelová.

Informovala tiež o ďalších záležitostiach týkajúcich sa akcie svetového formátu, ktorú bude lyžiarske stredisko Jasná hostiť v marci 2021. "Dolaďujeme vizuál a celú marketingovú prezentáciu, ktorú predstavíme už čoskoro. S FIS sme tiež riešili výber výrobcu signálu, ktorý zabezpečí jeho šírenie do celého sveta,“ pokračovala Grendelová a dodala: "Veríme, že situácia nám umožní organizovať podujatie v plnom rozsahu, aby sa ľudia mohli baviť priamo na svahu v Jasnej tak, ako to bolo v roku 2016. Ak náhodou budú iné podmienky, pripravíme živé prenosy zo sprievodných akcií, akou je napríklad tradične žrebovanie štartových čísel pretekárok elitnej pätnástky.“

V prvej polovici marca 2016 hostila Jasná prvé preteky SP v alpskom lyžovaní na slovenskom území po 32 rokoch. Veľmi vydarenú akciu navštívili tisíce fanúšikov, ktorí naživo sledovali výkony Petry Vlhovej, hviezdnej Američanky Mikaely Shiffrinovej či Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá sa tretím miestom v slalome rozlúčila so slovenskými fanúšikmi a o dva roky neskôr definitívne zavesila súťažné lyže na klinec.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora