Petra Vlhová - 12.12.2020 13:49

Petra Vlhová využila náskok z 1. kola na tretiu priečku v Courcheveli

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila napokon tretia v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli. Neudržala teda náskok po prvom kole, ale aj vďaka  zisku ďalších bodov si upevnila vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu, na ktorého čele má už 420 bodov.

V Courcheveli zvíťazila Talianka Marta Bassinová o 46 stotín sekundy pred Švédkou Sarou Hectorovu a o 0,59 s pred Vlhovou. 

V hodnotení disciplíny si Bassinová upevnila post líderky pred krajankou Federicou Brignoneovou, tá v sobotu finišovala piata. Tretia v poradí obrovského slalomu je Vlhová, ktorá na Bassinovú stráca 80 bodov a na Brignoneovú 5 bodov.

Slovenka Petra Vlhová je však neohrozenou líderkou celkového hodnotenia Svetového pohára. Na jej konte je 420 bodov a má náskok 162 bodov pred druhou Bassinovou, na tretiu priečku klesla v sobotu ôsma Švajčiarka Michelle Gisinová (207).

V Courcheveli je obrovský slalom na programe aj v nedeľu, prvé kolo sa začne o 9.30 h a druhé o tri hodiny neskôr.

Písali sme v piatok

Troje zo štyroch tohtosezónnych pretekov žien vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní sa skončili triumfom Petry Vlhovej. Ambiciózna Slovenka nevyhrala akurát v úvodnom obrovskom slalome sezóny v rakúskom Söldene, kde obsadila tretie miesto.

Najbližší víkend vo francúzskom Courcheveli čaká na Vlhovú súťažné pokračovanie práve v disciplíne, v ktorej je 25-ročná Liptáčka úradujúca majsterka sveta. V Savojských Alpách sa uskutočnia dvoje preteky, v sobotu aj v nedeľu bude 1. kolo štartovať o 9.30 h a druhé kolo o 12.30 h.

"Courchevel mám celkom rada. Nie je to nejaký veľmi špecifický kopec. Už som tam jazdila v pretekoch, takže viem, čo mám čakať. Na druhej strane sa veľa odvíja od aktuálnych podmienok a počasia," vravela Petra Vlhová počas nedávnej videokonferencie v Jasnej.

Obhajkyňa malého glóbusu v slalome tento týždeň nečakane zavítala domov na Liptov. Tri dni trénovala na svojom domovskom kopci v Jasnej a podmienky si pochvaľovala. "Super tréning to bol. Je to iné, keď po tréningu nasadnem do auta a nejdem do hotela, ale domov. Cítila som sa výborne, podmienky boli super. Všetci v tíme sme boli spokojní," zhodnotila držiteľka medailového kompletu z MS 2019 v Aare.

Líderka Svetového pohára sa vo štvrtok presunula do Courchevelu súkromným lietadlom z Popradu. Takýto let má veľké výhody oproti klasickej komerčnej linke, resp. presunu autom, čo na dlhých vzdialenostiach zabíja u športovca čas aj energiu. "Súkromné lety sú výhoda, lebo ušetrím veľa času na regeneráciu. Ak chcem víťaziť, musím sa pozerať aj na najmenšie detaily. Keď cestujem dlho autom, som z toho potom 'rozbitá' a nemôžem podať ideálny výkon. Takže pohodlie v lietadle má pre mňa význam," vysvetlila Vlhová.

V Courcheveli zverenka Livia Magoniho dosiaľ absolvovala päť pretekov SP počas troch rokov. Najvyššie tam skončila dvakrát na druhom mieste - v slalome v roku 2018 a paralelnom slalome ešte o rok skôr.

V obrovskom slalome sa tam zatiaľ na stupne víťazov nedostala. Najbližšie bola k tomu pred necelým rokom, keď skončila štvrtá štyri stotinky za treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.

Favoritkami pretekov v Courcheveli budú aj Talianky Federica Brignoneová a Marta Bassinová.

Prvá je celková víťazka Svetového pohára z minulej sezóny a zároveň držiteľka malého glóbusu za obrovský slalom. Druhá zasa vyhrala úvodné preteky SP v obráku v tejto sezóne v Söldene.

Podľa talianskych zdrojov sa v Courcheveli v značnej miere ukáže, či si Petra Vlhová dokáže na čele SP utvoriť ešte väčší náskok ako má doteraz a či Američanka Mikaela Shiffrinová pri svojom návrate v tejto discipíne bude konkurencieschopná v súboji o víťazstvo.

"Treba rátať s tým, že na nás čakajú na trati dva rôzny typy podmienok. Podklad je tvrdý, ale v strednej a spodnej časti skôr mäkký. V noci má navyše snežiť, takže sa musíme prispôsobiť zmeneným podmienkam," uviedla Federica Brignoneová podľa webu neveitalia.it.

"Dôležité môže byť nízke štartovné číslo v 1. kole a zároveň si myslím, že na tejto zaujímavej trati so zmenami sklonu treba tlačiť od začiatku do konca napriek možným hrboľom na nej," dodala Brignoneová.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora