Petra Vlhová - 14.05.2021 13:00

Spiknutie proti Vlhovej? Slovenka čelí po suverenite zmenám ako Sagan

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: sita/huste.tv

Keď Petra Vlhová v uplynulej sezóne ovládla Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, v sumáre súťažného ročníka ženy odjazdili 18 technických a 13 rýchlostných pretekov. Tento nepomer by sa mal v novej sezóne zmeniť. 

Kalendár SP 2021/2022 síce ešte nemá definitívnu podobu, ale rakúsky regionálny denník Tiroler Tageszeitung predpokladá, že v ňom bude rovnocenné zastúpenie oboch typov disciplín. Má tam byť po osemnásť technických (slalom, obrovský slalom, paralelné disciplíny) aj osemnásť rýchlostných pretekov (zjazd, super G). A v kalendári by mala figurovať rovnako ako minulý rok aj paralelná súťaž v rakúskom stredisku Lech/Zürs, ktorú tam vtedy vyhrala Petra Vlhová. Na druhej strane by sa rovnako ako vlani nemala jazdiť žiadna alpská kombinácia.

Do plánov Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) vyrovnať počet technických a rýchlostných disciplín, môže zasiahnuť viacero vplyvov, najmä vrtochy počasia. Zlé poveternostné podmienky v uplynulom ročníku nedovolili vo finále SP v Lenzerheide odjazdiť zjazd a super G, na druhej strane obrovský slalom v Semmeringu museli pre silný vietor zrušiť po 1. kole, po ktorom viedla Vlhová. "Rovnovážne zastúpenie technických a rýchlostných disciplín požadovali najmä zjazdári a zjazdárky, aby mali väčšiu šancu na zisk veľkého krištáľového glóbusu," naznačil rakúsky zdroj.

Ako je známe na konci minulej sezóny najmä z tábora Švajčiarky Lary Gutovej-Behramiovej zazneli hlasy o neférovom prístupe FIS, ktorá údajne zvýhodňovala slalomárky na úkor zjazdárok, keďže v konečnom účtovaní uplynulej sezóny ženy odjazdili 9 slalomov a 8 obrovských slalomov (plus jeden paralelný obrovský slalom) a na druhej strane sedem zjazdov a šesť super G. Finálnu podobu kalendára SP 2021/2022 by mala definitívne schváliť Rada FIS na svojom jarnom kongrese 4. júna v slovinskom Portoroži.

A ešte jedna zaujímavosť. S výhľadom do ďalších sezón sa začína čoraz hlasnejšie hovoriť o nových pretekoch SP v zjazde. Konali by sa na atraktívnom mieste pod Matterhornom, ktorý sa týči takmer do výšky 4500 m na hranici Švajčiarska a Talianska. Malo by ísť o druhé preteky sezóny v roku 2023. Štart by mal byť vo Švajčiarsku v Zermatte a cieľ v Taliansku v Cervinii. Na projekte sa už reálne pracuje a staviteľom zjazdovky je švajčiarsky olympijský šampión z Vancouveru 2010 Didier Défago. "Boli by to prvé preteky v histórii bojov o krištáľové glóbusy, ktoré by sa konali v rôznych krajinách. Štart mužského zjazdu bude situovaný na Gobba di Rollin vo výške 3899 m vo Švajčiarsku, cieľ na náhornej plošine Laghi Cime Bianche (2814 m) v Taliansku. Preteky by sa mali konať v termíne medzi tradičným októbrovým úvodom sezóny v obrovskom slalome v rakúskom Söldene a novembrovými slalomami vo fínskom Levi," informoval aj portál ORF.

Podľa šéfa Swiss-Ski Ursa Lehmanna by zjazdárske preteky pod Matterhornom mali viacero výhod. "Výrazne by sa tým skrátilo čakanie rýchlostných typov lyžiarov na úvod sezóny a najlepší zjazdári sveta by mohli v dostatočnom predstihu trénovať v srdci Álp," uviedol jeden z kandidátov na prezidenta FIS.