Snowboarding - 06.09.2018 17:47

Ester Ledecká zvažuje reprezentáciu inej krajiny, jej spor so zväzom vrcholí

Zdroj: sita

Nielen na Slovensku elitní lyžiari často nemôžu nájsť spoločnú reč so zastrešujúcou domácou asociáciou. V susednom Česku sa momentálne rozpútala mediálna vojna medzi dvojnásobnou olympijskou víťazkou Ester Ledeckou v zastúpení agentúrou Sport Invest a Zväzom lyžiarov Českej republiky (SLČR). Ide najmä o reklamné plochy na súťažnej kombinéze úspešnej zimnej obojživelníčky, víťazky lyžiarskeho super G aj paralelného obrovského slalomu v snoubordingu na tohtoročných ZOH v Pjongčangu. Spor Ledeckej až nápadne pripomína problémy Veroniky Velez-Zuzulovej či Petry Vlhovej s vedením SLA z nedávnej minulosti.

"Hlavný problém sú podmienky, za ktorých smie Ester Ledecká podpisovať zmluvy s reklamnými partnermi. Zväz sa snaží českú športovú hviezdu obmedziť. navrhované zmluvy sú nepodpísateľné," uviedol zástupca Sport Invest David Trávniček podľa webu lidovky.cz. Podľa otca Ester, známeho hudobníka Janka Ledeckého, nie je vylúčené, že jeho dcéra bude v najbližšej sezóne reprezentovať inú krajinu ako Česko. Nahnevaný Ledecký dokonca vyzval prezidenta SLČR Lukáša Sobotku, aby odstúpil. "Pokiaľ to pôjde, bude ako pijavica prisatý na toku štátnych peňazí," povedal Ledecký. Proti tomuto obvineniu sa SLČR ohradilo vo vyhlásení pre médiá: "Všetci členovia výkonného výboru SLČR, ktorí schvaľujú aj reprezentačné zmluvy, nie sú na zväze v zamestnaneckom pomere a teda nepoberajú mzdu. Sú v dobrovoľných funkciách a majú svoje civilné zamestnania."


Olympijské zlato z dvoch rôznych disciplín patrilo medzi najväčšie príbehy ZOH 2018

Konflikt vypukol po tom, čo Ledecká koncom augusta odmietla podpísať reprezentačnú zmluvu. Zástupcovia SLČR to pochopili tak, že jej nestačia peniaze, ktoré dostáva zo zväzovej kasy. Podľa Trávnička však vôbec nejde o priame štátne dotácie. Ide o reklamné plochy na jej kombinéze, podľa SLČR je ich hodnota približne 20 miliónov českých korún. Trávniček to označil na neznalosť problému zo strany zväzových funkcionárov. "Celková čiastka spojená s reklamou na alpskej kombinéze Ester, je súčasť obchodného tajomstva. Je však nižšia ako tá, o ktorej informuje zväz," povedal Trávniček podľa Lidoviek.

Podľa neho je problém aj v tom, že v novej zmluve so SLČR tak, ako ju koncipoval zväz, by mohli od Ledeckej žiadať zrušenie kontraktu s jej vlastným sponzorom. Nezverejnené zmluvy by mohli mať zásadný dosah na financie vynaložené na jej prípravu. "Podľa posledného návrhu zmluvy by Ester mohla prísť o ročný rozpočet určený na súťaženie," načrtol Trávniček. V reakcii na tvrdé slová Janka Ledeckého o tom, že jeho dcéra už nemusí súťažiť pod vlajkou svojej rodnej krajiny, Trávniček na webe idnes.cz už jemnejšie uviedol: "Som presvedčený, že Ester bude naďalej reprezentovať Českú republiku."