Novinky - 13.02.2018 17:15

Kuzminová chce byť v stredu rýchla aj presná

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita

Anastasia Kuzminová už má v kórejskom Pjongčangu medailu zo stíhačky a na stredajšie vytrvalostné preteky biatlonistiek pôjde pod extrémne menším tlakom očakávaní - vlastných aj verejnosti - ako na sobotňajší šprint, v ktorom pri pokuse o čistý hetrik olympijských triumfov v tejto disciplíne skončila trinásta. Možno jej práve spomenuté okolnosti pomôžu k výkonu proti historickým ukazovateľom. Kuzminová totiž má na konte jedenásť významných medzinárodných triumfov, okrem dvoch zo ZOH aj deväť vo Svetovom pohári, ani jeden však nepochádza z tzv. individuálu na 15 km. V tejto disciplíne je jej rekordom druhé miesto zo SP, ktoré dosiahla už 28. novembra 2013 vo švédskom Östersunde.

V ostatnom spomenutom dejisku Kuzminová v tomto súťažnom ročníku 29. novembra účelovo vynechala zaťažujúcu ouvertúru celého seriálu, 11. januára skončila v nemeckom Ruhpoldingu deviata s troma chybami a mankom 1:32,3 min. Viac súperení vo vytrvalostných pretekoch ani nie je v sezóne 2017/2018 na programe. V prvom bolo na stupňoch poradie Nadežda Skardinová (Biel.), Synnöve Solemdalová (Nór.), Julia Džimová (Ukr.), v druhom Dorothea Wiererová (Tal.), Kaisa Mäkäräinenová (Fín.), Rosanna Crawfordová (Kan.). Za pripomenutie nepochybne stojí, že v Östersunde bola piata Paulína Fialková, čím si zverenkyňa Anny Murínovej a Martina Bajčičáka vyrovnala najlepší výsledok v kariére. Jediná trestná minúta jej pritom naskočila až pri poslednej štvrtej streľbe a P. Fialková prehrala iba o 32,2 sekundy, inak by sa teda radovala z prelomového prvenstva. V Kórejskej republike najprv P. Fialková nadchla 11. miestom v šprinte, potom klesla na 38. post v stíhačke, v ktorej poslala osem rán mimo - rovnovážne po dve na každej položke.

Kuzminová skončila v pondelok druhá za suverénnou autorkou olympijského double Laurou Dahlmeierovou z Nemecka, hoci nesklopila pätinu z dvadsiatich terčíkov. Rovnaký počet výstrelov v areáli Alpensia ju čaká v stredu od 12.05 h SEČ a nevychýlená muška, samozrejme, bude ešte dôležitejšia ako v iných disciplínach. Čas navyše za štyri omyly by totiž bol približne minimálne dvojnásobný oproti "minelám" zo šprintu, stíhačky či mass-štartu.

"To striebro je perfektným reštartom sebavedomia. Dodalo mi väčšiu pohodu a vnútornú istotu do zostávajúcich pretekov: budem nastupovať s úsmevom na tvári a dobrou náladou. Splnil sa mi jeden z predsezónnych snov, hoci na jej začiatku som snívala aj o zlate a ešte nie je všetkým dňom koniec. Ak by sa mi však ten zlatý sen napokon nesplnil, aj tento už dosiahnutý úspech si veľmi vážim," povedala v utorok Kuzminová.

"V pondelok som mala po pretekoch náročnejší program, dnes som si teda trochu viac pospala. Absolvovala som však klasický tréning, plus regeneráciu a výklus, aby som nazbierala sily na stredu. Zajtra mám najdlhšie - vytrvalostné preteky. Budem sa snažiť byť opäť rýchla na trati a - ak vietor dovolí - aj presná na strelnici. Ambície? O tom sa nehovorí dopredu," podotkla Kuzminová pre médiá v rámci medailového ceremoniálu. Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa skončila vo vytrvalostných pretekoch vo Vancouveri 2010 na 39. pozícii, v Soči 2014 obsadila 27. priečku.


Ďakujeme za vaše názory