Novinky - 26.06.2018 11:36

Škandál! TOTO riešime namiesto účasti na MS!

Zdroj: sita/huste.tv

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) v pondelok začala konanie voči jedenástim hráčom a jednému trénerovi pre podozrenie z manipulácie zápasov. Zároveň im ochranným opatrením dočasne zastavila činnosť. K ovplyvňovaniu zápasov, respektíve k pokusom o ovplyvnenie duelov došlo v ostatných troch sezónach v dvoch najvyšších súťažiach. Informovali o tom na utorkovej tlačovej konferencii prezident SFZ Ján Kováčik a manažér integrity futbalu SFZ Peter Dedík.

"Slovenský futbal nie je iný ako je naša spoločnosť. SFZ nechce zatvárať oči pred korupciou, ktorá sa, žiaľ, deje aj v slovenských súťažiach. Práve preto nám záleží na očistení slovenského futbalu, SFZ záleží na dobrom mene nášho futbalu. Dokazovanie v týchto prípadoch je veľmi náročné. Nemôžeme priebežne informovať o konkrétnych výsledkoch vyšetrovania, pretože by sme ho tým zmarili. Keď chceme mať relevantné dôkazy, ktoré usvedčia konkrétne osoby, chce to čas," vyhlásil Ján Kováčik.

Podozrenia z manipulácie sa objavili v šiestich zápasoch najvyššej a druhej najvyššej súťaže. "V spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou sa nám podarilo odhaliť manipulácie duelov v slovenských súťažiach. Boli organizované prevažne pre zisk v stávkovaní. Zápasy boli manipulované prostredníctvom organizovanej skupiny, ktorú tvorilo najmä šesť osôb z Ukrajiny. Počas policajnej akcie boli zadržaní a momentálne sú vo väzbe obvinení z trestného činu športovej korupcie," uviedol Peter Dedík.

Najzávažnejšie podozrenia vzbudilo šesť stretnutí v dvoch najvyšších súťažiach: MŠK Rimavská Sobota - OFK Teplička nad Váhom (II. liga, 21. mája 2016), FK Poprad - MŠK Rimavská Sobota (II. liga, 5. júna 2016), Partizán Bardejov - MFK Skalica (II. liga, 24. mája 2017), FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - AS Trenčín (I. liga, 1. apríla 2017), MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (I. liga, 28. októbra 2017), Partizán Bardejov - FC Nitra (II: liga, 31. mája 2017). V spomenutých zápasoch išlo o manipuláciu, resp. pokus o manipuláciu zo strany hráčov.

DK SFZ suspendovala bývalých hráčov OFK Teplička nad Váhom Lukáša Mravca, Petra Kosu, Mateja Vargica, Petra Petrána, Mareka Prošovského (všetci MŠK Rimavská Sobota), Michala Pintéra (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Richarda Nováka, Ladislava Šostáka, Michala Hamuľaka, Vladimíra Staša a Vladimíra Andraščíka (všetci Partizán Bardejov) a bývalého trénera Bardejova Jozefa Kukulského.

"Vyšetrovanie prebieha aj na strane orgánov činných v trestnom konaní, je pravdepodobné, že menoslov obvinených osôb sa rozšíri. Týmito prípadmi sa zaoberáme viac ako dva roky. Hlavným impulzom boli podnety z UEFA. Podnety sme dostali aj od iných agentúr, ktoré sa venujú tejto problematike. Podozrivých osôb a stretnutí je viacero. Zatiaľ nevidíme v tejto fáze ako potrebné riešiť kluby, ale v prípade preukázania týchto podozrení sa neskôr budeme zaoberať aj klubmi," povedal Peter Dedík.

Po zápase MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (I. liga, 28. októbra 2017) sme vyspovedali hráča Žiliny Samuela Mráza. 


Ďakujeme za vaše názory