Novinky - 11.03.2021 18:34

HC Bolzano: dvojnásobný majster prvý raz v pozícii top favorita

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Viacerým nováčikom v histórii nadnárodnej rakúskej ligy sa podarilo hneď v premiérovej sezóne premiešať karty v boji o titul a prebili sa nečakane ďaleko. Kým Olimpia Ľubľana v ročníku 2007/08 hrala finále, Medveščak Záhreb debutoval semifinálovou účasťou a HC Bolzano dokonca dokázalo hneď počas svojej prvej sezóny zodvihnúť nad hlavu pohár pre šampióna. Práve taliansky tím bude štvrťfinálovým súperom tímu iClinic Bratislava Capitals, ktorý si zabezpečil účasť v play-off zo 6. miesta. Súperov si však jednotlivé celky do play-off vyberali a víťaz základnej časti siahol práve po Bratislavčanoch.

Bilancia vzájomných zápasov hovorí v prospech tirolského mužstva, ktoré uspelo vo všetkých štyroch prípadoch. Generálny manažér Dušan Pašek mladší však upozorňuje, že sa Capitals po nevydarenom úvode vrátili na nohy, získali kvalitné posily a so vzrastajúcimi skúsenosťami v lige sa zlepšujú aj ich výkony. Dvakrát prinieslo meranie síl Bolzana s Bratislavou len jednogólový rozdiel. Šťastena, ktorá sa vtedy priklonila k súperovi, by vo vyraďovacej fáze mohla zahrať v prospech slovenského klubu. Ten však silu súpera uznáva, rešpektuje a podľa Pašeka by sa Bolzano nestratilo ani v kvalitnejšej Kontinentálnej hokejovej lige.

Úvodné štatistiky iClinic Bratislava Capitals a Alperia Südtirol. Zdrojom dát je pre CAPS "qualification" round a pre Bolzano "pick" round.

Uverejnil používateľ Bratislava Capitals Štvrtok 11. marca 2021

"Líšky" zo severu Apeninského polostrova hrajú Ice Hockey League od sezóny 2013/14 a dokázali ju dvakrát vyhrať. Premiérovo hneď ako nováčik, druhý raz v roku 2018. V oboch prípadoch to bol "útok zo závetria". V prvom prípade do play-off vyleteli ako štvrtý tím základnej časti, na druhé zlato zaútočili dokonca po deviatej priečke v dlhodobej časti. V rámci nadstavby si o jedno miesto polepšili a vyraďovacie boje tak absolvovali v pozícii papierovo najslabšieho tímu. Po víťaznom sedemzápasovom finálovom boji so Salzburgom však šli papierové predpoklady do koša. Tento rok sa budú musieť popasovať s novou úlohou a verejnosť ich považuje za jedného z hlavných kandidátov na trofej. Vinou prestoja pre koronavírus sa Taliani dlhšie držali v strede tabuľky, no zvíťazili väčšinu svojich zápasov. Doplnením všetkých 48 zápasov sa usadili na čele o jediný bod pred Klagenfurtom. Bratislavčania boli po základnej časti siedmi, no v nadstavbovej časti za seba odsunuli aj Dornbirn a tabuľku dolnej šestky prakticky vyhrali. Bolzano však na tabuľku nedbalo. Hoci sa ponúkli dva papierovo slabšie tímy, práve na Slovákov si verilo najviac.

Našincovi mená v talianskej zostave veľa nepovedia. Obranca Nick Plastino v sezóne 2016/17 pôsobil v Slovane Bratislava a následné tri sezóny odohral za švajčiarsku Ambri-Piottu. Produktivitu mužstva ťahajú ďalší skúsení forwardi spoza mora. Krídelník Dustin Gazley, s tromi stovkami štartov v AHL, v 48 zápasoch nazbieral 44 bodov. Je tímovým lídrom produktivity, no v rámci celej IHL mu patrí až 11. priečka. Tirolské prostredie evidentne sedí aj Brettovi Findlayovi, ktorý hrával štyri roky na farme Toronta, v Bolzane žiaril už pred dvomi rokmi a hoci sa v Nemecku medzitým príliš neuchytil, v IHL pridal ďalší vyše 40-bodový ročník. Spomenúť možno aj 31-bodového beka Dennisa Robertsona, zatiaľ čo internej streleckej štatistike kraľuje Kanaďan Daniel Catenacci s 18 gólmi. V bránke sa tím spolieha na kanadské duo Leland Irving - Justin Fazio. Prvý menovaný ochutnal cez Calgary Flames aj NHL, krátko pôsobil vo fínskej lige aj KHL, no už tretí rok nastupuje za Bolzano. Fazio je brankárom perspektívnym, má len 23 rokov a po konci na americkej juniorskej úrovni zvolil prestup do Európy. Bolzanu patrí druhý rok.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora