Prvé správy o basketbale nájdeme v ročenke Levického gymnázia z roku 1941. Boli to majstrovstvá medzi školami a triedami. Víťazom sa stala trieda septíma (gymnázium) v zložení Jozef Róm, Ladislav Hörömpöli, Ladislav Huliák, Ladislav Neugebauer, Karol Drexler, Ondrej Lója, Vojtech Lévavári, Ján Gazdačko.
Postup družstva mužov do oblastnej súťaže v 50-tych rokoch si vynútilo vytvorenie basketbalového oddielu pri TJ TATRAN. Zabezpečenie chodu oddielu nebolo jednoduché. Vďaka funkcionárom p. Rudolfovi Abrahámovi, ktorý bol predsedom oddielu a p. Norbertovi Feinerovi, tajomníkovi TJ TATRAN a ďažších ako p. Eugen Kalaš, p. źudovít Kováč, p. Alexander Tesák, p. Anton Mandrák, p. Juraj Precechtel, ktorých motivoval ciež dokázať basketbalový šport v Leviciach presadiť a postupne skvalitňovať, čo sa im podarilo zrealizovať.
Prvá športová hala (Dom športu) odovzdaná do užívania v roku 1954, čo vežmi prospelo ďažšiemu rozvoju basketbalového športu. Zásluhu na tom malo vedenie klubu Tatran Levice. Podstatné zlepšenie podmienok basketbalu znamenalo vybudovanie novej telocvične v Dome športu v roku 1954. Basketbal prevzala TJ Lokomotíva a pod menom tejto TJ sa začala od r. 1956 až do r. 1996, celkom 30 rokov, odvíjať druhá polovica histórie mužského basketbalu v našom meste.
Úspešné pre kolektív mužov boli roky 1964-67, keď celkom 3 súťažné ročníky úspešne štartovali v II. Národnej lige. Tréneri boli p. G. Kiš, p. L. Jančiar, p. A. Nehéz. V tomto období boli aj sústredenia pred začiatkom súťaží vo Vyhniach a v Santovke. V r. 1967 boli hráči na zahraničnom zájazde v Juhoslávii a v ZSSR - Saratov. Káder tvorili: Berek, Aladár Zorád, Alex. Zorád, Valenteje, Krajčír, Weis, Vanger, Líška, Markuš, Csaplár, Borsík, Turanský, J. Lutovský, Š. Precechtel, Fridrich, Chlebuš, Škultéty, Jančiar.
V súťažnom ročníku 1995/96 sa podarilo nášmu družstvu mužov vyhrať II. ligu a konečne vybojovať si právo štartu v najvyššej súťaži. Na tomto úspechu majú značný podiel okrem samotných hráčov aj tréneri p. J. Mészároš, p. Š. Repka a p. Š. Kalocsay. Vďaka aj sponzorovi a predsedovi oddielu v jednej osobe p. Vladimírovi Kleinovi. Zloženie družstva: Krkoš, Masár, Tóth, Valach, Kiš, Ivančo, Máčaj, Takács, Mráz, Trnka, Goda, Kováč, Pekárik, Paulus.
30.6.1996 sa klub preorientoval z amatérskych podmienok na profesionálne a hlavným sponzorom klubu sa stala spoločnosť ISTROENERGO GROUP. Klub niesol názov BK Istroenergo Levice.
Bol zvolený výbor klubu: p. Egon Zorád - prezident klubu, p. Juraj Lutovský - predseda klubu, p. Jozef Koreňovský - podpredseda klubu, p. Vladimír Klein - člen výboru, p. Aladár Zorád - člen výboru a manažér BK.
Realizačný kolektív družstva mužov v I. lige: p. Jozef Meszároš - hl. tréner, p. Štefan Kalocsay - asist. trénera, p. Rudolf Chmelár - asist. trénera, p. Tibor Gregáň - ved. družstva, p. Pavel Butaš - lekár, p. Dominik Halabuk - masér. Hráči: Ištók, Jakubis, Krkoš, Smešnoj, Pinčuk, Kováč, R. Klein, Takács, Mráz, Valach, Danielič, Kazár, Gubčo, Škorupa, Máčaj, Sedlák, Stopka, Pohánka, Marchyn, Gabáni, Dimavičius.
V sezóne 2000/2001, ktorá bola oslavou 60. výročia vzniku basketbalu v Leviciach sa podaril dosiahnuť levickému basketbalu doposiaž najväčší úspech. Po nadstavbovej časti družstvo obsadilo v tabužke 4. miesto a pre PLAY OFF si vybojovalo lepšiu pozíciu. V súťaži PLAY OFF vyradili družstvo Lučenca v pomere 2:1 a v boji o bronzové umiestnenie sa stretli s družstvom Inter Bratislava, s ktorým uspeli v pomere 3:0, čím si vybojovali bronzové medaily.
Sezóna 2010/11 bola najúspešnejšou v histórii basketbalu v Leviciach. Klub, ktorý sa rok predtým zachraňoval v extralige až v májovej baráži, dostal nový impulz príchodom generálneho manažéra Ľuboša Pohánku, manažéra Ladislava Garaja a pod vedením prezidenta klubu Miroslava Gaža obsadil v základnej časti súťaže 3.miesto. Levičania dokázali v 1.kole play-off odvrátiť vedenie Handlovej 2:0 v sérii, čo im dodalo nesmiernu silu a súdržnosť. V semifinále extraligy zdolali Levičania Sp. Novú Ves 3:1 na zápasy a postúpili prvýkrát v histórii do finále, kde ich čakal krajský rival z Nitry. V skvelej, dramatickej a vyrovnanej sérii rozhodoval 5.zápas. Levičania dokázali prvýkrát v extralige (na dvadsiaty pokus) zvíťaziť na palubovke Nitry a stali sa Majstrami Slovenska. Levická televízia v spolupráci s klubom Basketbal Levice sa rozhodli tento veľký úspech levického basketbalu sfilmovať do takmer desaťminútového snímku, ktorý dostal názov Cesta za titulom. Uvidíte v ňom súhrn najpamätnejších momentov zo sezóny 2010/11, ktoré určite vo vás vyvolajú kopec krásnych spomienok a emócií. O kameru a strih sa postaral Feri Koseček.