Novinky - 15.04.2018 15:00

Katar chce rozhovory o prípadnom rozšírení počtu aktérov MS 2022

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, youtube

Katar chce hovoriť s predstaviteľmi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) o návrhu tretej strany rozšíriť počet účastníkov z 32 na 48 už od záverečného turnaja majstrovstiev sveta 2022, ktorý sa uskutoční práve v tejto stredovýchodnej ázijskej krajine. Reakcia od Perzského zálivu prišla dva dni po tom, ako funkcionári juhoamerickej konfederácie CONMEBOL predostreli na debatu možnú kvantitatívnu expanziu s platnosťou o štyri roky skôr oproti doterajším plánom. Prezident FIFA Gianni Infantino zobral túto informáciu na vedomie a verejne uznal potrebu štúdie uskutočniteľnosti. Katarská infraštruktúra si vyžiadala značné dobudovanie už na podujatie s terajším kontingentom aktérov. Nový model by znamenal ďalší nárast nárokov: okrem iného by sa konalo 80 zápasov namiesto 64.

"Kým sa udeje akékoľvek rozhodnutie, je dôležité diskutovať o prevádzkových záležitostiach a logistike. Bez ohľadu na výsledok sme však presvedčení o našej schopnosti usporiadať úspešné MS 2022," znie stanovisko národnej federácie, ktoré priniesla agentúra The Associated Press.

Katar má k dispozícii len osem štadiónov a rozšírenie počtu účastníckych krajín by zrejme fungovalo iba pri zapojení ďalšej krajiny, do úvahy by prichádzal napríklad a najmä Kuvajt. Turnaj si v terajšej podobe vyžiada 28 dní. Vzhľadom na extrémne klimatické podmienky v príslušnom regióne v tradičnom období konania (jún, júl) FIFA pristúpila k presunu na november a december a snažila sa minimalizovať trvanie, aby bol dopad na popredné európske ligové súťaže čo najmenší.


Ďakujeme za vaše názory