Novinky - 15.04.2018 18:36

Amstel Gold Race pre Valgrena, Peter Sagan so zemiakom

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, youtube

Dánsky cyklista Michael Valgren z tímu Astana sa stal víťazom 53. ročníka jednorazových pretekov Amstel Gold Race v Holandsku, ktoré sú prvou z trojice prestížnych tzv. ardénskych klasík. V záverečnom špurte po 263 km vo Valkenburgu 26-ročný Valgren zdolal skúseného Čecha Romana Kreuzigera (Mitchelton Scott) a pripísal si najväčší triumf v kariére. Valgren v tomto roku vyhral ešte v úvode sezóny menšiu belgickú klasiku Omloop Het Nieuwsblad a bol aj štvrtý na monumente Okolo Flámska.

Po tretie miesto si s minimálnym odstupom došprintoval dvojnásobný víťaz tohto podujatia Talian Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida). Slovák Peter Sagan skončil s odstupom 19 sekúnd štvrtý. Líder tímu Bora-Hansgrohe až do záverečných 2 km bojoval o víťazstvo. Napokon neustrážil útok dvojice Michael Valgren - Roman Kreuziger, neskôr mu ušiel aj Enrico Gasparotto a v skupine najsilnejších jazdcov finišoval na 4. mieste. Sagan pred týždňom ovládol najprestížnejší a zrejme aj najťažší monument Paríž-Roubaix a v závere jarnej sezóny populárnych jednorazoviek opäť ukázal výbornú formu.

"Boli to veľmi ťažké preteky so silným tempom od začiatku. Jazdci v úniku si utvorili veľký náskok a ich stíhanie stálo veľa síl. V záverečných 20 km sa to selektívne premiešalo a ja som stále zostal vpredu v dobrej pozícii. Cítil som sa dobre, ale myslím si, že Paríž-Roubaix v mojich nohách zanechalo stopy únavy. Nevadí. Skončil som štvrtý a celkovo hodnotím sezónu jarných klasík ako dobrú," uviedol Peter Sagan na webe svojho tímu Bora-Hansgrohe.

Preteky Amstel Gold Race nepatria do tradičného repertoáru trojnásobného a úradujúceho majstra sveta P. Sagana, objavil sa na nich iba po štvrtý raz a po štvorročnej pauze. Na jedinej holandskej klasike v kalendári WorldTour cyklisti prekonali 263 km na cestách v regióne Limburg medzi Maastrichtom a Valkenburgom. Celkovo na 35 menších, ale prudkých kopčekoch nastúpali 3449 m. Legendárny kopec Cauberg (dĺžka 800 n, priemer 6,5%) pelotón absolvoval trikrát, kedysi sa na jeho vrchole aj finišovalo, ale aktuálne v záverečnom 16 km dlhom okruhu to boli už len dve stúpania - Geulhemmerberg (dĺžka: 1200 m, priemerný sklon 4,6 %) a Bemelerberg (dĺžka: 900 m; priemerný sklon: 4,5 %).

Podujatie Amstel Gold Race bolo prvým z tria prestížnych tzv. Ardénskych klasík, kde si špecialisti na jednorazové preteky v rozpätí siedmich dní pravidelne merajú sily nielen medzi sebou, ale aj vrchárskou elitou. Ďalšími dvoma sú Valónsky šíp (18. 4.) a Liége-Bastogne-Liége (22. 4.) v susednom Belgicku.

Preteky sa začali v Maastrichte minútou ticha za nedávno zosnulého belgického cyklistu Michaela Goolaertsa (Verandas Willems - Crelan), ktorého zradilo srdce počas pretekov Paríž-Roubaix. V úniku dňa sa už po 15 minútach ocitla deviatka jazdcov: Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Lawson Craddock (EF-Drapac), Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij), Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Marco Tizza (Nippo-Vini Fantini), Willem Smit (Katusha-Alpecin) a Preben van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise). Po 40 km už mali pred pelotónom náskok 7 minút a po ďalších 30 km dokonca k dobru 15:30 min.

V záverečnej stovke kilometrov začal náskok jazdcov v úniku pravidelne klesať aj zásluhou zvýšeného tempa tímu Bora-Hansgrohe. Na méte 64 km pred cieľom bol už len 5-minútový. Neskôr už len šestica vpredu príkladne bojovala, ale jej osud bol vopred určený. Zo skupiny favoritov 30 km pred cieľom ako prvý zaútočil Španiel Jon Izagirre (Bahrain-Merida). O čosi neskôr ukázal aj Peter Sagan, že nechce byť v závere len do počtu. Napokon sa 26 km pred cieľom podarilo odísť dvojici Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida) - Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott). Išlo o dvoch víťazov týchto pretekov z nedávnej minulosti, čiže ich nástup nebol náhodný. V stúpaní na Cauberg 18 km pred páskou sa Gasparotto a Kreuziger dotiahli na vedúcu šesticu. Vpredu bolo teda 8 pretekárov, ale už len s náskokom približne 20 sekúnd pred skupinou 10-15 vrchárov, kde nechýbal Sagan. Pri prejazde cieľovou čiarou, ale ešte 15,5 km pred koncovkou pretekov, zaútočil Greg van Avermet (BMC Racing), nič z toho nevyťažil. V stúpaní na Geulhemmerberg ukázal svoju silu Alejandro Valverde (Movistar), ale Sagana "neodpáral". Posledný "berg" Bemelerberg vrcholil 6,9 km pred cieľom. Tam zaútočil Jakob Fuglsang (Astana), ale favoriti so Saganom ho dostihli. To už bola vpredu silná osmička jazdcov, ktorí si to mali rozdať o celkové víťazstvo, a slovenský cyklista v nej nechýbal. Na méte 2 km pred cieľom trhli ostatných Čech Kreuziger a Dán Michael Valgren, a to už bol rozhodujúci atak. Valgren v záverečnom šprinte nedal šancu Kreuzigerovi, za nimi sa na treťom mieste vyviezol Gasparotto.

"Dnes sme výborne v tíme spolupracovali najmä s Jakobom Fuglsangom. On bol veľmi silný a podarilo sa mu unaviť ostatných súperov. Môj druhý útok bol veľmi dobrý a stačilo to. Vo vysielačke som už len počul, že mám do toho ísť, čo to dá. Vyšlo to a som šťastný kvôli sebe aj celému tímu," povedal Michael Valgren podľa webu Cyclingnews.

Peter Sagan sa na Amstel Gold Race predtým predstavil iba trikrát. Po premiére v roku 2011 (97. miesto) v edícii 2012 bojoval o celkové prvenstvo, ale napokon sa musel skloniť pred Talianom Enricom Gasparottom a Belgičanom Jellem Vanendertom. O rok neskôr skončil až na 36. mieste a odvtedy na tejto holandskej klasike neštartoval až do roku 2018.

Výsledky:

Amstel Gold Race 2018 (Maastricht - Berg en Terblijt, 263 km): 1. Michael Valgren (Dán.) Astana 6:40:07 h, 2. Roman Kreuziger (ČR) Mitchelton-Scott - rovnaký čas ako víťaz, 3. Enrico Gasparotto (Tal.) Bahrain-Merida +2 s, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +19, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 6. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal - obaja +19.


Ďakujeme za vaše názory